Foto

  • 19 lutego 2024
  • 25 lutego 2024
  • wyświetleń: 61811

Protest rolników w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej. Były utrudnienia

Przygotowania i rozpoczęcie protestu rolników w Czechowicach-Dziedzicach - 22.02.2024 · fot. wpk / czecho.pl


Protest rolników w Bielsku-Białej - 22.02.2024 · fot. sid, pj, Piotr Kołodziej / czecho.pl


Protest polskich i czeskich rolników w Cieszynie Boguszowicach - 22.02.2024 · fot. kr / czecho.pl


Protest rolników na DK-81 - start z Pawłowic - 09.02.2024 · fot. ar / czecho.pl


Protest rolników w Tychach - 09.02.2024 · fot. Tomasz Gonsior / czecho.pl
W czwartek 22 lutego w naszym regionie odbył się kolejny protest rolników. Tym razem protestujący przejechali drogą krajową numer 1 oraz DK-52 od Czechowic-Dziedzic do Czańca przez Bielsko-Białą.

Protest rozpoczął się o godzinie 11.00 przy sklepie rolniczym Mikołajczyk przy ulicy Legionów 20 w Czechowicach-Dziedzicach. Jak przekazał nam nasz fotoreporter, na miejscu było około 150 ciągników rolniczych, a także około 50 samochodów należących do myśliwych.

Około godziny 12.00 protestujący wjechali do Bielska-Białej - przejazd przez stolicę Podbeskidzia trwał ponad 2 godziny. Protestujący kierowali się w stronę DK-52 od ulicy Warszawskiej przez ul. Piastowską do Hulanki, aleją Andersa do ul. Bora Komorowskiego, a następnie Żywiecką do Lwowskiej.

Loading...


Loading...


Następnie protest przejechał przez Kozy, Bujaków i Kobiernice i około godziny 15.30 dotarł do Czańca. Tam, na nowym rondzie, zakończono protest, choć utrudnienia jeszcze trochę trwały. Nim rolnicy rozjechali się do swoich gospodarstw minęła kolejna godzina.

Protestowano także w CieszynieW czwartek 22 lutego między 10:00 a 14:00 protest rolników odbywał się także w Cieszynie. Portal cieszyn.news informował, że utrudnienia występowały na granicy w Boguszowicach.

- Pojazdy rolników początkowo stały przy budynkach dawnego przejścia granicznego, a potem ruszyły w objazd po polskiej stronie - obok pawilonu, w którym mieści się Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego, a potem obok Castoramy. Na samo zakończenie, po 13:00, ruszyły na wiadukt blokując ruch - informował portal.

Protest rolników trwa od 9 lutegoProtest rolników rozpoczął się 9 lutego we wszystkich województwach, potrwa 30 dni. Gdzie dokładnie odbywają się protesty? Tego można dowiedzieć się z aktualizowanej wciąż mapy. Jedyną i oficjalną wersję mapy tworzy Instytut Gospodarki Rolnej. Udostępniamy ją poniżej.Jednym z powodów protestu jest decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku. Podnoszą także postulat odstąpienia od wymogów Zielonego Ładu. W ich ocenie pro środowiskowa polityka Brukseli utrudnia im prowadzenie gospodarstw i produkcję żywności. Domagają się działań rządu poprawiających ich sytuację.

Podobne protesty odbyły się już w piątek 9 lutego na DK-44 - na odcinku Tychy - Bieruń oraz na DK-1 w kierunku Pszczyny, a także na DK-81 na odcinku Pawłowice - Zbytków - Ochaby. Zdjęcia z tych wydarzeń publikujemy poniżej, a relację można znaleźć na portalu pless.pl w artykule "Protest rolników. 300 ciągników wyjechało na Wiślankę".

mp, sid / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.