Rozrywka

  • 30 października 2020
  • 22 listopada 2020
  • wyświetleń: 5869

Odwołane: 18. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańki

Za nami:

W dniach 19-22 listopada w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury miała potrwać Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańki. Niestety wydarzenie nie odbędzie się z powodu zawieszenia przez rząd stacjonarnej działalności placówek kulturalnych od soboty, 7 listopada do co najmniej 29 listopada.

OdwołanePodczas czterech festiwalowych wieczorów na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpią wybitni muzycy polskiej sceny: Dominik Wania, Marcin Masecki, Marcin Markowicz, Maciej Obara Septet, Orkiestra AUKSO, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz duet Skalpel z Jazz Quartet i Piotrem Damasiewiczem. Festiwal wspiera legendarna wytwórnia ECM Records.

18. Jazzowa Jesień odbędzie się z udziałem publiczności, zgodnie z zasadami sanitarnymi wynikającymi z sytuacji epidemicznej COVID-19 obowiązującymi w trakcie trwania festiwalu.

Od dwóch lat Jazzowa Jesień nosi imię Tomasza Stańki, który był jej dyrektorem artystycznym i który, wraz z Bielskim Centrum Kultury, stworzył ten festiwal. Stańko - trębacz i kompozytor pozostaje duchem Jazzowej Jesieni. Kochał bielską publiczność tak, jak ona kocha jazz. Jego wpływ na te muzykę zostawił swój mocny ślad właśnie tu, na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Coroczne listopadowe spotkania i premierowe projekty pozostawiły masę wspomnień. Mimo, że patrona Festiwalu nie ma już z nami podążamy jego artystyczną drogą w przyszłość pełną niesamowitej muzyki. Przedstawiamy program 18. Jazzowej Jesieni.

Czwartek, 19 listopada, g. 18.00Dominik Wania piano solo

Dominik Wania
Dominik Wania · fot. materiały prasowe / BCK


Ten pochodzący z Sanoka pianista zyskał uznanie największych artystów. Rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera - saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś, i wraz z którym wydał dwa albumy w ECM Records. Jesienią ubiegłego roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano powstał jego pierwszy solowy album dla tej wytwórni - „Lonely Shadows”. Premiera będzie mieć miejsce we wrześniu tego roku.

Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod Dyrekcją Marka Mosia: Inspired By ECM New Series

orkiestra AUKSO
Orkiestra AUKSO · fot. materiały prasowe


Eksploracja cyklu wydawniczego ECM New Series to naturalne rozwinięcie formuły festiwalu Jazzowa Jesień, dedykowanemu w głównej mierze katalogowi tej monachijskiej wytwórni. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka akcentów z tej serii, m.in. koncerty wiolonczelistki Anji Lechner, czy koncert argentyńskiego gitarzysty Pablo Márqueza. Cykl ECM New Series powstał w 1984 roku w celu udokumentowania zachodnich dzieł klasycznych. Wydawane są tu utwory kompozytorów od wczesnych lat (Thomas Tallis, Carlo Gesualdo, Giovanni Pierluigi da Palestrina) do współczesnych (John Cage, Elliott Carter, Steve Reich i John Adams).

W ramach 18-tej Jazzowej Jesieni Orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia sięgnie do wyboru kompozycji kompozytorów, którzy są w ECM New Series. W programie znajdą się: M. Wajnberg - Koncert fletowy z solistą, M. Wajnberg - Concertino na skrzypce i orkiestrę z solistą - Janusz Wawrowski, D. Szostakowicz - Symfonia op. 110 bis na same smyczki.

Piątek, 20 listopada, g. 18.00Orkiestra Aukso i muzyka Macieja Obary

Maciej Obara - saksofonista, kompozytor i improwizator. Na tegorocznym festiwalu przedstawi dwie odsłony swojej muzyki. Pierwsza odsłona to koncert napisany przez Obarę na orkiestrę, saksofon i fortepian. Orkiestrowe aranżacje przygotował Nikola Kołodziejczyk - pianista, kompozytor i aranżer.

Maciej Obara Septet: Euforila - projekt specjalny dla 18. Jazzowej Jesieni "Euforila"

Maciej Obara
Maciej Obara · fot. materiały prasowe


Saksofonista Maciej Obara, który ostatnio miał premierę swojego drugiego albumu dla ECM, „Three crowns”, specjalnie na zaproszenie Jazzowej Jesieni stworzy wyjątkowe wieloosobowe ensemble jazzowe, do którego zaprosi muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej. Obara jest muzykiem, który konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny od samego początku swojej artystycznej drogi i jest bardzo efektywny w budowaniu swojej kariery muzycznej. Jako trzeci z Polaków, po Tomaszu Stańko i Triu Marcina Wasilewskiego, znalazł się w wyjątkowym gronie artystów nagrywających dla ECM Records. Nie bez powodu Tomasz Stańko zaprosił go do kilku swoich projektów, m.in. muzykę do spektaklu „Przejście”. Saksofonista bardzo dużo koncertuje - zarówno ze swoim polsko-norweskim kwartetem, jak i jako gość wielu zagranicznych projektów. Dzięki doświadczeniu, wiedzy i otwartości projekt, który zaprogramuje specjalnie dla Jazzowej Jesieni, będzie z pewnością bardzo ciekawym projektem, który nie tylko zaprezentuje polską scenę, a będzie też stymulatorem do nowych połączeń.

Sobota, 21 listopada, g. 18.00Marcin Masecki - muzyka Arvo Pärta

Arvo Pärt to jeden z największych kompozytorów wywodzących się tradycji europejskiej muzyki klasycznej. Urodził się w 1935 w Paide, Estonii. Ukończył studia kompozytorskie w Talinie i szybko znalazł się w tzw. sowieckiej awangardzie. W 1980 roku władze komunistyczne zmusiły Parta wraz z rodziną do opuszczenia kraju. Partowie udali się najpierw do Wiednia, a następnie do Berlina, gdzie Part poznał Manfreda Eichera, legendarnego dyrektora wytwórni ECM, który natychmiast podpisał z kompozytorem kontrakt i uczynił go sławnym. Tak w skrócie. Od tego czasu Part został uhonorowany wielką ilością nagród i doktoratów honorowych. Jest w czołówce żyjących kompozytorów klasycznych (a tych jest niewielu). W 2010 wrócił do Estonii, gdzie mieszka do dziś. Właśnie po repertuar tego genialnego kompozytora sięga w swoim najnowszym projekcie Marcin Masecki - jeden z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia, kompozytor, aranżer, eksperymentator, wirtuoz pianistyki. Towarzyszyć mu będą muzycy również z nowej polskiej sceny: Kwartet Smyczkowy: Markowicz, Kwaśnikowska, Czarny, Pokrzywiński, oraz niezwykle charyzmatyczni i wszechstronni twórcy: Grzegorz Tarwid na klawiszach i Paweł Szamburski na klarnecie.

Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz

Piotr Damasiewicz - trąbka i Skalpel (Igor Pudło, Marcin Cichy) - elektronika + wibrafon, kontrabas, trąbka, perkusja w programie "Music for S ".

Skalpel
Skalpel · fot. materiały prasowe


Będą to electro-akustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko. Skalpel - polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Obaj są didżejami i producentami nagrań. Wspólnie tworzyć zaczęli w 2000 roku, a w 2004 roku podpisali kontrakt z kultową brytyjską wytwórnią Ninja Tune.

Muzyka, którą tworzą to połączenie tego, co tradycyjne, z nowoczesnością. Do tworzenia własnych utworów wykorzystują głównie polski jazz z lat 60. i 70. nadając mu całkowicie nowe brzmienie. W 2006 roku formacja została wyróżniona Paszportem Polityki.

Niedziela, 22 listopada, g. 18.00Jazz Band Młynarski-Masecki

Jazz Band Młynarski - Masecki
Jazz Band Młynarski - Masecki · fot. materiały prasowe


Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze jazz-bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane.

W tym roku Jazz Band Młynarski-Masecki wracają do Bielska-Białej ze swoją drugą płytą. Tym razem artyści postanowili pójść o krok dalej i spełnić swoje wielkie marzenie o prawdziwej jazzowej orkiestrze. Do podstawowego składu, który liczył 7 osób, dodali sekcję skrzypiec oraz trąbki i puzony. W ten sposób powstał 17-sto osobowy zespół o dużo szerszej brzmieniowej palecie.

„Płyta z zadrą w sercu” to tytuł jednej z piosenek jednego z największych polskich tekściarzy XX wieku - Mariana Hemara. Polski przekład amerykańskiego standardu Cliffa Friend’a, Charliego Tobias’a i Boyd’a Bunch’a robił furorę w jednej z rewii warszawskiego teatru Cyrulik Warszawski w roku 1938. Muzycy zapatrzeni w stare fotografie i zasłuchani w orkiestry polskie i amerykańskie, postanowili stworzyć świat, w którym II Wojna Światowa nie miała miejsca, a jazzbandy taneczne w Polsce nie przestają istnieć i grają czerpiąc ze wszelkich dobrodziejstw nowoczesności.

Seans filmu "Tomasz Stańko, Koncert solo"

Na zakończenie osatniego dnia festiwalu zostanie wyświetlony film "Tomasz Stańko, Koncert solo" (17 min) z 1980 roku w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego.

Bilety już w sprzedaży w cenie:
  • 19.11 - 100 zł,
  • 20.11 - 100 zł,
  • 21.11 - 100 zł,
  • 22.11 - 80 zł,
  • karnet na całe wydarzenie - 260 zł.

do nabycia na https://bilety.bck.bielsko.pl/

Opieka Programowa: ECM Records
Organizatorzy: Bielskie Centrum Kultury, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, FIRE Anna Stańko.

18. jazzowa jesień


O Jazzowej Jesieni...Jazzowa Jesień jest najmłodszym festiwalem organizowanym przez Bielskie Centrum Kultury. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2003. Widzowie festiwalu mogą się spodziewać muzyki na najwyższym światowym poziomie, zaskakujących konfiguracji artystycznych i światowych gwiazd. W poprzednich edycjach Jazzowej Jesieni gościliśmy m.in. perkusistę Manu Katche, gitarzystów Johna Abercrombie i John Scofielda, saksofonistę Ornette Colemana. W roku 2009 największą gwiazdą festiwalu był pianista Chick Corea.

Tomasz Stańko (zmarły w lipcu 2018 roku) jako dyrektor artystyczny fetiwalu przygotowywał co roku specjalny koncert, zawsze zapraszając ciekawych muzyków i prezentując się w różnych wcieleniach i konfiguracjach. Wypowiadając się jako dyrektor Jazzowej Jesieni, mówił:

- Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj, podczas tworzenia programu festiwalu udało mi się pogodzić te dwie moje fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski.
Koncerty będą odbywały się w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury, przy ul. Słowackiego 27.

ar / czecho.pl

źródło: Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj