czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2012
  • 17 maja 2012
  • wyświetleń: 16559

Dla kogo praca w Czechowicach?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Wiemy jakich fachowców będą szukać pracodawcy w Czechowicach-Dziedzicach w ciągu najbliższych pięciu lat.

Reklama

górnik, kopalnia
Poszukiwani będą między innymi górnicy.


Do pracy będą potrzebni górnicy (ok. 350 miejsc pracy), mechanicy (288 miejsc), elektrycy (228 miejsc). Kolejna grupa zawodów, na które istnieje wyraźny popyt to operator maszyn, operator maszyn i urządzeń, operator wtryskarki (74 miejsca). W przedziale pomiędzy 10 a 30 deklarowanych przez pracodawców miejsc pracy do obsadzenia znaleźli się: murarze-tynkarze, technicy automatyki, ślusarze, technicy elektroniki, tokarze, technicy mechatroniki, technicy przetwórstwa mięsnego.

Nieliczne miejsca pracy (pomiędzy 1 a 5) zadeklarowano również dla zawodów (specjalności): spawacz, technik ekonomista, samodzielny referent-specjalista biurowy, technik metrolog, technik konstruktor (CAD), technik logistyk/specjalista ds. logistyki, technolog, specjalista ds. zarządzania i organizacji, aparatowy procesów chemicznych, elektromonter, mistrz, specjalista ds. rachunkowości, specjalista ds. kadr oraz strażak.

Te prognozy dotyczące lokalnego rynku pracy, wynikają z analizy ankiet, które wysłane zostały z Urzędu Miejskiego do lokalnych firm. Pytania były tak skonstruowane aby szefowie firm mogli wypowiedzieć się dokładnie w jakich zawodach będą w ciągu najbliższych lat potrzebować pracowników. Chodziło również o dostosowanie oferty szkolnictwa do potrzeb rynku pracy.

Na pytania ankietowe odpowiedziało 11 dużych przedsiębiorstw z terenu gminy dających łącznie zatrudnienie blisko pięciu tysiącom osób. Jak wynika z opracowania firmy te mają 218 wakatów, a w ciągu kilku najbliższych lat mają zamiar przyjąć kilka razy więcej pracowników.

Aż 8 firm odpowiedziało, że w przypadku rozpoczęcia kształcenia zawodowego we wskazanych zawodach, może umożliwić uczniom praktyki zawodowe.

Z raportu jasno wynika, że na obszarze lokalnego rynku pracy w sektorze dużych przedsiębiorstw występuje problem polegający na niedostosowaniu kwalifikacji pracowników do oczekiwań pracodawców.

Niemal wszyscy ankietowani przedsiębiorcy uważają za potrzebne wprowadzenie w lokalnym systemie edukacji kształcenia zawodowego przygotowującego do wykonywania konkretnego zawodu. Raport trafi na biurko Starosty Bielskiego, w którego kompetencjach leży nadzór nad szkołami średnimi na terenie naszej gminy.

SK / czecho.pl

źródło: Perspektywy szkolnictwa zawodowego w gminie Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj