Wiadomości

  • 26 października 2012
  • wyświetleń: 2687

Czad zaatakował na Barabasza

W jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy Barabasza w Czechowicach-Dziedzicach jedna osoba z objawami podtrucia tlenkiem węgla został przewieziona do szpitala.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 25 października. Prawdopodobnie czad powstał na skutek niepełnego spalania w piecu CO. Strażacy zakazali użytkowania pieców centralnego ogrzewania do czasu udrożnienia przewodów kominowych i kontroli kominiarskiej.

W przypadku wysokiego stężenia tlenku węgla w powietrzu zgon może nastąpić już po kilku minutach. Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa takich jak: niezaklejenie kratek wentylacyjnych, dbanie o dobry stan techniczny urządzeń znajdujących się w naszych domach, czy zakup i instalacja czujnika tlenku węgla pozwoli na to, aby nasze domy i mieszkania stały się bezpieczniejsze.

Podczas dwóch poprzednich sezonów grzewczych (listopad- marzec) tlenek węgla zabił w naszym kraju w sumie 217 osób, a prawie 4 tys. osób zostało poszkodowanych. Najtragiczniejszym miesiącem był luty 2012 r., w którym w wyniku zatrucia czadem zmarły 54 osoby.

Te dane wskazują na ciągle niską świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą czad. Dlatego Państwowa Straż Pożarna zorganizowała kampanię społeczną pod hasłem "NIE dla czadu" mającą na celu edukację w kwestii zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowe używanie piecyków gazowych i urządzeń grzewczych.

wak / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.