czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2014
  • 28 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 11842

Czechosławy 2014 rozdane!

PG Silesia i firma Cyroń to zwycięzcy tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu Czechosławów - nagród przyznawanych firmom, które budując własną markę, przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Czechowic-Dziedzic. Honorowy Czechosław, przyznany przez Kapitułę poza konkursowymi kategoriami, trafił do Anny Szostak-Myrczek, wybitnej dyrygentki, dyrektor artystycznej Zespołu "Camerata Silesia".

Reklama

Gościem specjalnym piątej Gali Czechosławów był profesor Jerzy Buzek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego zarazem. Premier Jerzy Buzek wziął udział w ceremonii wręczania nagród wspólnie z Burmistrzem Marianem Błachutem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym oraz Prezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeuszem Donocikiem. Laureaci jubileuszowego konkursu otrzymali więc nagrody z rąk premiera.

Czechosławy 2014 rozdane! · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Statuetki Czechosława - eleganckiej, kroczącej naprzód postaci, symbolizującej solidność w działaniu oraz aktywną i etyczną postawę laureata - zostały rozdane podczas uroczystej gali, która odbyła się w piątkowy wieczór 25 kwietnia w Dworku Eureka w Czechowicach-Dziedzicach. Zgłoszone do udziału w piątej już edycji konkursu firmy walczyły o prestiżowy tytuł Czechosława 2014 w dwóch kategoriach: Produkcja i budownictwo oraz Handel i usługi. Kapituła konkursu, której przewodniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut uznała, że w kategorii Produkcja i budownictwo nagrodę Czechosława otrzyma Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, zaś w kategorii Handel i usługi firma Cyroń.

W obu kategoriach konkursowych rozdane zostały również wyróżnienia w postaci Srebrnych Laurów Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W kategorii Produkcja i budownictwo Laur otrzymała firma Eleuro. W kategorii Handel i usługi wyróżnieniem w postaci Srebrnych Laurów Umiejętności i Kompetencji uhonorowano tym razem trzy aż firmy: Bomatur, Francuz i Wigmar.

Jubileuszową Galę Czechosławów otworzył mini recital zespołu Projekt Niebo. Wieczór zakończył zaś koncert gwiazdy ubiegłorocznych Dni Czechowic-Dziedzic, Phil Bates Trio Electric Light Orchestra Classic.

Uzasadnienia do nagród Czechosław 2014

Produkcja i budownictwo - PG Silesia

Firma swymi korzeniami sięgająca przełomu XIX i XX wieku, jeden z gospodarczych symboli Gminy Czechowice-Dziedzice, wpisany w jej krajobraz i historię.

Fakt, że ponad 110-letnia kopalnia, przeznaczona jeszcze kilka lat temu do likwidacji, tak dynamicznie się rozwija i planuje kolejne inwestycje, jest dowodem wielkiej woli i skuteczności górniczej społeczności, a także utożsamiania się pracowników ze swoją Kopalnią.

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia to największy pracodawca w gminie, zatrudniający obecnie ponad 1.600 pracowników, generujący miejsca pracy również w swoim otoczeniu. To także pracodawca odpowiedzialny, inwestujący w podnoszenie bezpieczeństwa pracy.
Silesia jest częścią czeskiego holdingu energetyczno-przemysłego EPH, który dostrzegł potencjał czechowickiej kopalni i zainwestował w nią znaczny kapitał. Dzięki aktywności prywatnego inwestora unowocześniono proces wydobycia węgla, wprowadzono nowe modele zarządzania i postawiono na podnoszenie jakości. Mniejszościowy udział w spółce zachowali jej pracownicy.
Zarząd PG Silesia jest aktywny w działaniach na rzecz lokalnej społeczności, kreując w ten sposób pozytywny wizerunek Firmy w swym otoczeniu. Współpracuje z lokalnymi samorządami w zakresie poprawy dostępności komunikacyjnej obszarów przemysłowych i inwestycyjnych, dba o estetyczne zagospodarowanie terenu przedsiębiorstwa i jego sąsiedztwa. Znacząco wspiera wydarzenia kulturalne Gminy Czechowice-Dziedzice, prowadzi działalność społeczną i charytatywną.
Kapituła Konkursu postanowiła docenić działalność biznesową przedsiębiorstwa, determinację jego pracowników, wizję i konsekwencję czeskiego inwestora, a także społeczną odpowiedzialność Zarządu.

Handel i usługi - Firma CYROŃ Sp. z o.o.

Modelowy przykład firmy rodzinnej, konsekwentnie zarządzanej i rozwijającej się. Założyciel Firmy Jan Cyroń wykorzystał pierwszy moment wprowadzania gospodarki wolnorynkowej w Polsce i działalność rozpoczął już w 1988 r. w sektorze usług transportowych. W kolejnych latach działalność przedsiębiorstwa była dywersyfikowana w kierunku handlu hurtowego i detalicznego w branży budowlanej. W ubiegłym roku już jako spółka prawa handlowego obchodziła jubileusz 25-lecia działalności.

Dziś to jeden z największych w Czechowicach-Dziedzicach i okolicy hurtowych sprzedawców materiałów budowlanych i montażowych, dystrybutor materiałów sypkich i opałowych, oferujący dostawy własnym transportem specjalistycznym, a także świadczący doradztwo w zakresie doboru materiałów i stosowanych technologii. Bogactwo asortymentu i profesjonalizm działania zapewnia Firmie grono stałych współpracowników i klientów.

Proporcjonalnie do poszerzania działalności Firmy powiększała się kadra pracowników. Obecnie Przedsiębiorstwo aspiruje do tytułu średniej firmy, zatrudniając 45-ciu wykwalifikowanych pracowników. Spółka poszerza także obszar swojej działalności otwierając nowe oddziały: w Zabłociu k/Strumienia i Bielsku-Białej.

Zarząd Spółki wykazuje dużą wrażliwość społeczną, aktywnie uczestnicząc w akcjach charytatywnych, wspierając dzieci, młodzież, lokalne kluby sportowe i wydarzenia kulturalne.

Tytuł Honorowy Czechosław 2014 - Anna Szostak-Myrczek

Artystka, doktor nauk Anna Szostak-Myrczek - dyrygentka i dyrektor artystyczny Zespołu "Camerata Silesia" jest niezwykłym menedżerem kultury, osobą nieprzeciętnie przedsiębiorczą i wzorem kreatywności. Swoją twórczość artystyczną doskonale łączy z zarządzaniem zespołem, organizacją koncertów, nagrań czy artystycznych podróży, pracą pedagogiczną, a także z prowadzeniem domu pełnego artystów.

Już w roku 1978 21-letnia Anna Szostak w Czechowicach-Dziedzicach założyła Zespół Muzyki Dawnej "Madrygaliści". Po latach, na jego bazie, stworzyła zawodowy zespół wokalistów "Camerata Silesia".

Dzisiaj, kierowany przez Annę Szostak-Myrczek Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, znana ze znakomitych interpretacji muzyki dawnej oraz najnowszej.

Dorobek fonograficzny zespołu obejmuje już kilkadziesiąt płyt CD. Zespół bierze udział w renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą. Od 1993 roku zespół jest zapraszany do udziału w Festiwalu "Warszawska Jesień".

"Camerata" dokonała prawykonań utworów wielu polskich kompozytorów, bierze udział w nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, koncertach transmitowanych przez Europejską Unię Radiową oraz w audycjach telewizyjnych. Większość z tych przedsięwzięć utrwala i propaguje muzykę polską, czego świadectwem o szczególnym znaczeniu stało się wykonanie na nowo odkrytych, zapoznanych dzieł muzyki dawnej ze zbiorów jasnogórskich oraz archiwów gnieźnieńskich i gostyńskich.

"To naprawdę jedyny polski chór liczący się w świecie" - napisał o nich Henryk M. Górecki. Specjalnością "Cameraty", niemającą precedensu w Polsce, jest umiejętność łączenia śpiewu zespołowego z solowym - uważał Wojciech Kilar. "Bajeczny śpiew chóralny" - tak po występie w "Królu Rogerze" Szymanowskiego recenzowano ich w niemieckim "Augsburger Allgemeine".

Wysoki poziom pracy zespołu docenił Krzysztof Penderecki, którego "Pasję wg św. Łukasza", "Polskie Requiem" i "Siedem Bram Jerozolimy" współwykonywała "Camerata" pod kierunkiem kompozytora wielokrotnie: m.in. w Münster, Canterbury, Krakowie i Hamburgu, zaś na "Warszawskiej Jesieni" uczestniczyła w wykonaniu jego "Canticum Canticorum". W roku 2012 zespół w poszerzonym składzie został zaproszony do udziału w przedstawieniach i nagraniach na DVD scenicznej wersji Pasji K. Pendereckiego w reżyserii G. Jarzyny, a w 2013 roku "Camerata Silesia" brała udział w uroczystym otwarciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Prowadzony przez Annę Szostak-Myrczek zespół jest kuźnią wielu muzycznych talentów - należy wspomnieć choćby Piotra Beczałę, Katarzynę Bąk, Adama Myrczka, Piotra Pawłowskiego, Magdalenę Szostak, Marka Wadonia, Dariusza Wantucha, Elżbietę Chlebek, Katarzynę Pająk, Beatę Borowską i Ewę Chlebek.

Anna Szostak-Myrczek, od zawsze koncertuje i z całą swoją artystyczną rodziną mieszka w Czechowicach-Dziedzicach. Wszystkie sukcesy Anny Szostak-Myrczek, jej męża Adama, syna Wojciecha i córki Sabiny Myrczków sławią nasze miasto.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.