Wiadomości

  • 24 kwietnia 2015
  • 9 maja 2015
  • wyświetleń: 6186

Dzień otwarty w ZS Silesia - zdjęcia

W środę, 29 kwietnia w Zespole Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Dzień Otwarty Szkoły, który w tym roku po raz pierwszy przebiegał pod hasłem "Sprawni jak mundurowi" i był objęty patronatem Starosty Bielskiego oraz Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Był to również Dzień Praktyki Zawodowej Erasmus+.

Dzień ten był okazją do zaprezentowania szkoły, jej oferty dydaktycznej oraz dotychczasowych osiągnięć uczniów i nauczycieli przed gronem licznie przybyłych gości. Szkołę odwiedzili gimnazjaliści z okolicznych szkół wraz z opiekunami, Jacek Falfus - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Pięta - członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Maciej Kołoczek - wiceburmistrz Miasta Czechowice-Dziedzice, Zofia Jonkisz - pełnomocnik Zarządu ds. Oświaty Powiatu Bielskiego, Barbara Adamska - przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki Powiatu Bielskiego.

Ponadto, na uroczystości przybyli przedstawiciele służb mundurowych: bryg. Tadeusz Szkucik - Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, kpt. Tomasz Maj - przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej, asp. Marek Biernot - Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Czechowicach-Dziedzicach, sierż. szt. Krzysztof Jarczok - dzielnicowy oraz Leszek Czopek - Kierownik Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiciele 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Ligocie. Na dzień otwarty przybył także Brunon Kieloch - prezes firmy AKCES w Czechowicach-Dziedzicach. W ciągu całego dnia towarzyszyli przedstawiciele mediów: Barbara Siemińska - redaktor naczelna "Gazety Czechowickiej" oraz czechowicki publicysta Tadeusz Janik. W progi szkoły zawitali także absolwenci.

- Serdecznie dziękujemy szanownym gościom za poświęcenie swojego cennego czasu, aby odwiedzić mury naszej placówki. Gorące podziękowania kierujemy także w stronę sponsorów: Andrzeja Płonki - Starosty Bielskiego, Mariana Błachuta - Burmistrza Miasta Czechowice-Dziedzice, Jacka Falfusa - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Barbary Adamskiej - Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki Powiatu Bielskiego, NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty w Czechowicach-Dziedzicach, Walcowni Metali "Dziedzice" S.A., OSP Ligota, OSP Czechowice-Dziedzice, Związku Strzeleckiego "Strzelec", Organizacji Społeczno-Wychowawczej, Jednostki Strzeleckiej 3028 Czechowice-Dziedzice, Grupy Ratownictwa PCK Czechowice-Dziedzice, Firmy AKCES w Czechowicach-Dziedzicach, Piekarni "ROGALIK" Haliny Kamińskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Dziękujemy bardzo za występ grupie tanecznej MDK pod dyrekcją Lucyny Apryjas oraz wszystkim osobom i instytucjom które przyczyniły się do zorganizowania Dnia Otwartego i I Zawodów "Sprawni jak mundurowi" oraz Dnia Praktyki Zawodowej Erasmus+ - mówi Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS "Silesia".

Dzień otwarty w ZS Silesia - 29.04.2015 · fot. ZS Silesia


Oferta edukacyjna placówki jest bardzo bogata i pozwala obecnym i przyszłym uczniom zdobywać wiedzę i umiejętności zawodowe, które dopasowane są do potrzeb obecnego rynku pracy w kraju i za granicą. Dzień otwarty był dla wszystkich odwiedzających gości świetną okazją do poznania szkoły "od wewnątrz", a dla uczniów gimnazjów - dodatkowo cenną wskazówką w podejmowaniu trafnych decyzji odnośnie planowania własnej kariery zawodowej. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od części oficjalnej w szkolnym Domu Kultury. Gości przywitał niezastąpiony Big Band Zespołu Szkół "Silesia", który także oficjalnie zaprezentował swój pierwszy teledysk. Został on przyjęty gromkimi brawami. Następnie swoimi refleksjami na temat tego, jak to było u dawniej, podzielił się emerytowany nauczyciel, Mieczysław Paszek. Ze sceny uczniowie zabrali wszystkich obecnych w krótką podróż "Śladami projektów", które z wielkim powodzeniem realizowane są od 2004 roku, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Po tej relacji zgromadzeni obejrzeli ekspresyjne flamenco w wykonaniu grupy tanecznej czechowickiego MDK-u. Na zakończenie części oficjalnej, prowadzący zaprosił na scenę panią Henrykę Podkańską, która przybliżyła zebranym nowy kierunek kształcenia - technik informatyk służb mundurowych.

To, co nastąpiło później, było sporym zaskoczeniem dla uczestników Dnia Otwartego. Przechodzący na teren szkoły, z oddali słyszeli dźwięki uprzywilejowanych pojazdów. Po chwili wóz bojowy straży pożarnej i karetka ratownictwa medycznego wjechały na szkolny parking, aby pomóc poszkodowanemu w wypadku rowerzyście, który został potrącony przez samochód. Oczywiście były to jedynie pokazy ratownictwa drogowego, ale widok rozbitego auta, rannego człowieka i oglądanie sprawnej akcji ratowników medycznych, gaszenia pianą i rozcinania pojazdu przez strażaków zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Nie mniejszą niespodzianką okazał się pokaz umiejętności żołnierzy z 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego. Wszyscy otrzymali gromkie brawa od widzów.

Na szkolnych boiskach, w ramach zawodów "Sprawni jak mundurowi", zgłoszone drużyny rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach i testach sprawnościowych: rzut granatem, strzelanie z karabinka typu paintball, bieg na dystansie 800 i 400 m i zawody w udzielania pierwszej pomocy.

Na zewnątrz budynku szkoły, w ramach Dnia Praktyki Zawodowej Erasmus+, uczniowie prezentowali obecny projekt "Aktywni w Domach Pasywnych" i tego, czego uczniowie nauczyli się na praktykach zagranicznych. Dzięki sprzyjającej słonecznej pogodzie możliwe było pokazanie, w jaki sposób, dzięki panelom fotowoltaicznym, pozyskuje się energię słoneczną. Uczestnicy projektu chętnie dzielili się wiedzą w tym zakresie, nabytą podczas praktyk w Hiszpanii.

W salach lekcyjnych odbywały się niecodzienne zajęcia przygotowane i prowadzone przez naszych uczniów, m.in. quiz informatyczny i geograficzny, konkurs składania komputera, mini warsztaty rękodzieła, pokazy elektryczne, wernisaż prac uczniów technikum organizacji reklamy i wystawy projektów europejskich. Gości zaproszeni zostali także do profesjonalnego atelier fotograficznego na sesję zdjęciową, do Eco klubu i na Wyspę Językową.

Na szkolnych korytarzach goście mogli znaleźć atrakcyjne stoiska przedmiotowe prezentujące osiem kierunków, które szkoła proponuje gimnazjalistom na rok szkolny 2015/2016. Ulotki z informacjami o poszczególnych kierunkach zachęcały do zainteresowania się kształceniem w konkretnych zawodach. Zwiedzanie stoisk to również był czas na indywidualne rozmowy z nauczycielami, uczniami czy absolwentami. W trakcie Dnia Otwartego zaprezentowała się także Szkoła Mistrzostwa Sportowego, można było zobaczyć pokaz judoków i porozmawiać o drodze do sportowych sukcesów. Ciekawe rozmowy toczyły się także przy wspaniale upieczonej przez strażaków OSP Ligota i bardzo smacznej kiełbasce z grilla oraz przy słodkich przekąskach, których każdy z pewnością spróbował.

- Był to dla nas, gospodarzy, wspaniały dzień, pełen emocji, atrakcji, przyjaznych rozmów i ciepłych chwil. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie w zorganizowanie tego dnia. A wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia w dalszej nauce i podjęcia dobrej decyzji w wyborze kolejnego etapu edukacyjnego. Do zobaczenia na kolejnym Dniu Otwartym za rok - mówi Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS "Silesia".

BM / czecho.pl

źródło: Zespół Szkół Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj