Wiadomości

  • 24 lutego 2016
  • 27 lutego 2016
  • wyświetleń: 8732

Gmina nie ustaje w walce o Silesię

Starostwo Powiatowe postawiło "krzyżyk" na Zespole Szkół "Silesia". Szkoła musi opuścić swoją siedizbę, do której przeprowadzi się Zespół Szkół Specjalnych nr 4. Władze Czechowic-Dziedzic ciągle wierzą, że uda się uratować "Silesię". Pomóc ma w tym przyjęta na lutowej sesji kolejna uchwała intencyjna.

rada miejska
Rada Miejska podczas głosowania · fot. czecho.pl


Ponad 3 godziny trwała debata nad projektem uchwały ws. "wyrażenia zgody na podjęcie działań w celu przejęcia zadań z zakresu oświaty obejmujących prowadzenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach i Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach."

- Ta uchwała da formalną możliwość podjęcia rozmów ze starostą i zarządem powiatu, żeby przejąc te dwie szkoły, o których mowa. Jest to uchwała intencyjna. Do tego, żeby można było ją zrealizować, będzie oczywiście potrzebna zgoda powiatu - uzasadniał Maciej Kołoczek, zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic.

16 grudnia 2015 roku radni z Czechowic-Dziedzic jednegłośnie przyjęli projekt uchwały intencyjnej w sprawie obrony "Silesii". Tym razem nie obyło się bez wątpliwości, które były zgłaszane głównie przez członków klubu Rodzina Prawo Wspólnota. - Mimo protestów, powiat podjął już w tej sprawie decyzję. Wiem, że na dniach prawo zostanie wprowadzone w życie. Czemu ta uchwała inicjatywa ma służyć? - pytał na sesji radny Stanisław Kopeć, przewodniczący Klubu Radnych Rodzina Prawo Wspólnota.

kołoczek
Zastępca burmistrza - Maciej Kołoczek · fot. czecho.pl


Zastępca burmistrza odpowiedzialny za oświatę tłumaczył, że gmina chce w ten sposób odciążyć powiat. - Słyszymy, że oświata to duże koszty i problemy. Wiemy, że przede wszystkim chodzi o te dwie szkoły. Powiat niedawno podjął uchwałę ZS Silesia do "resortówki". Uważamy, że nie jest jeszcze za późno, aby tę decyzję odwrócić - mówił Maciej Kołoczek.

W trakcie dyskusji przewodniczący Rady Miejskiej przytoczył kilka protokołów z posiedzeń zarządu powiatu oraz powiatowej Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki. - Tych protokołów nie znajdziecie w BIP-ie. Udało mi się je pozyskać dzięki działaniom ludzi dobrej woli - tłumaczył przewodniczący Damian Żelazny.

Z przytoczonych przez przewodniczącego fragmentów protokołów wynika, że już w lipcu 2015 roku zarząd powiatu bielskiego podjął nieformalną decyzję o przeniesieniach Zespołu Szkół "Silesia" do budynku Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych oraz o połączeniu obu placówek od dnia 1 września 2016 roku.

- Nikt o tym nas nie poinformował. Dopiero jak otrzymaliśmy niepokojące sygnały od środowiska Zespołu Szkół Specjalnych i Zespołu Szkół Silesia rozpoczęliśmy działania. Pytaliśmy co się dzieje, jednak z drugiej strony nie było chęci dialogu, nie było tematu - dodaje przewodniczący Rady Miejskiej w Czechowach-Dziedzicach.

przewodniczący Żelazny
Przewodniczący Rady Miejskiej - Damian Żelazny · fot. czecho.pl


Po krótkiej przerwie w debacie przystąpiono do głosowania. 12 radnych głosowało za przyjęciem projektu uchwały intencyjnej, 7 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała, która daje możliwość dalszej walki o ZS "Silesia", została przyjęta.

ab / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj