Wiadomości

  • 1 marca 2016
  • wyświetleń: 3634

Uczniowie z wizytą w Drukarni

W lutym uczniowie z klasy 3cT4 pod kierunkiem pani Sylwii Pochopień-Ciaciury oraz pani Magdaleny Czarneckiej odwiedzili, istniejącą od 1925 roku, Drukarnię Archidiecezjalną w Katowicach. Obecnie, po wielu reorganizacjach, drukarnia ta jest nowoczesną instytucją, oferującą pełen zakres usług poligraficznych.

Uczniowie z wizytą w Drukarni - 12.02.2016 · fot. Zespół Szkół Silesia


Młodzież zobaczyła po kolei wszystkie etapy powstawania książek, broszur, prasy, materiałów reklamowych itp., przy użyciu druku offsetowego i cyfrowego. Wycieczka była praktycznym uzupełnieniem wiedzy z zakresu technik poligraficznych i grafiki komputerowej oraz ważnym elementem projektu Erasmus+ "Być albo nie być... w świecie nowoczesnych technologii". Uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest tzw. "przygotowalnia", czyli przygotowanie prac do druku. Od tego bowiem etapu zależy jakość końcowego produktu, a końcowy produkt powinien być najwyższej jakości. Szeroko pojęte określenie DTP (ang. Desktop Publishing) znane młodzieży z lekcji przedmiotów zawodowych, znalazło tutaj w drukarni swoje praktyczne odzwierciedlenie i ukazało, jak wszystkie elementy tego procesu są ważne.

Przechodząc poprzez kolejne etapy, odwiedzili zecernię, w której zecer ręcznie lub maszynowo składa tekst w drukarni. Dowiedzieli się, jakie są rodzaje papieru i techniki jego uszlachetniania. Zobaczyli jak powstają wydruki czarno-białe i kolorowe oraz jak mieszają się kolory z triady, widzieli pracę gilotyny (krajarki), która przecina na równe części tysiące arkuszy papieru do pożądanego formatu. Dowiedzieli się, do czego służy proszek cukrowy, co to jest falcowanie, kapitałka, sygnaturka grzbietowa czy foliatka. Zobaczyli drukarki cyfrowe i dowiedzieli się, jakie są różnice, wady i zalety stosowania druku cyfrowego i offsetowego.

Po tej praktycznej lekcji młodzież z łatwością powinna umieć dostosować techniki druku do różnych materiałów reklamowych wykorzystywanych przy projektowaniu kampanii reklamowych.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS Silesia" podaj