czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 stycznia 2017
  • wyświetleń: 5909

[ZDJĘCIA] Starosta bielski spotkał się z działaczami kultury

Noworoczne spotkanie ze środowiskiem kultury było w tym roku wyjątkowe. Gospodarze spotkania starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski wyróżnili wielu zaangażowanych i aktywnych działaczy kultury oraz wybitnych i utalentowanych twórców i animatorów.

Reklama

Spotkanie ze środowiskiem kultury w Starostwie Powiatowym - 01.2017 · fot. Jarosław Jesionka / Powiat Bielski


- Bez wątpienia Kultura jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni, stajemy się bogatsi w doznania. To właśnie WY - Twórcy i Animatorzy Kultury, tworząc różne dzieła i wydarzenia sprawiacie, że MY - ich odbiorcy, zagonieni w codziennej, szarej rzeczywistości, możemy się zatrzymać na chwilę wytchnienia i zadumy. Możemy przez chwilę poczuć się - tak po prostu - Lepszymi, wiedząc, że jakkolwiek cywilizacja - to władza nad światem, a Kultura niewątpliwie to - Miłość do Świata. I za to dawanie czy dodawanie miłości do naszej zwykłej codzienności wszystkim tu obecnym wyrażam wdzięczność. Dziękuję za to, że do naszej codziennej Prozy życia, dokładacie piękne chwile Poetyckich uniesień- mówił na tegorocznym spotkaniu z animatorami i twórcami kultury starosta bielski Andrzej Płonka.

Rok 2016 obfitował w liczne wydarzenia kulturalne oraz spotkania artystyczne. Spotkanie w Starostwie Powiatowym było wspaniałą okazją do złożenia gratulacji i wyrazów uznania za działalność na rzecz rozwoju kultury w Powiecie Bielskim, zarówno instytucjom jak i przedstawicielom świata kultury z różnych jej obszarów.

Wyróżnienia za ochronę materialnego dziedzictwa kulturowego otrzymali:

Ks. Cezary Dulka - proboszcz bestwińskiej parafii Wniebowzięcia NMP, który od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony zabytków. Dzięki jego staraniom odsłonięte zostało w nim szesnastowieczne epitafium - pomnik wojewody krakowskiego i kasztelana oświęcimskiego Stanisława Myszkowskiego (zarazem właściciela Bestwiny i fundatora kościoła) i jego żony Jadwigi z Tęczyńskich z Morawicy. Unikatowy zabytek, prawdopodobnie jedyny taki w woj. śląskim ukryty był dotychczas za osiemnastowiecznym ołtarzem głównym.

Dr nauk medycznych Franciszek Maga - mieszkaniec Bestwiny, powszechnie znany, ceniony i darzony wielką sympatią, znakomity lekarz, społecznik, który na przestrzeni lat przyczynił się do rozwoju gminy, ocalenia jej dóbr kultury i zachowaniu pamięci o dziejach przodków. Dzięki jego staraniom i zorganizowaniem przez niego środków finansowych, przekazano zabytkowy dzwon z 1504 r. parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. W roku 2013 wydał 400 stronicową książkę "Bestwina i moja droga", w której obok wątków autobiograficznych wplecione są dzieje Bestwiny i Polski.

Jan Kos - prezes Towarzystwa Przyjaciół Porąbki, mocno zaangażowany w działania na rzecz ochrony i odbudowy zabytków na terenie gminy Porąbka. Dzięki jego ciągłym staraniom o pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej i innych instytucji publicznych, zrewitalizowano m.in. przydrożne kapliczki i kaplice w sołectwie Porąbka, figury i inne obiekty sakralne.

Animatorzy życia kulturalnego lokalnej społeczności uhonorowano wyróżnieniami w kategoriach:

Folklor i rękodzieło:

Krystyna Mirocha - wieloletnia instruktorka w Domu Kultury w Kozach, organizatorka działań edukacyjnych i animacyjnych, (od 1986 roku) choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Kozianie". Doskonały fachowiec i troskliwa "opiekunka" dzieci i młodzieży stawiającej swoje pierwsze kroki w Domu Kultury, służąca radą i wsparciem w każdej sytuacji.

Zespół Regionalny "Jasieniczanka" - zespół powstał w lutym 1988 r., propaguje folklor Śląska Cieszyńskiego, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, kierownikiem i instruktorem zespołu jest Maria Szubert. Zespół zdobył liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w roku 2016 zespół zdobył I Wyróżnienie w Europejskim Konkursie "Rozśpiewany Śląsk" 2016 w Chorzowie oraz Grand Prix podczas XXIII Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. A.Dygacza w Koszęcinie. W dorobku zespołu są dwie płyty CD z popularnymi melodiami z regionu Śląska Cieszyńskiego.

Zespół Regionalny "Międzyrzeczanie"- zespół powstał 1986 roku z inicjatywy przewodniczącej KGW Genowefy Kopeć. W 2016r. zespół obchodził 30 - lecie działalności artystycznej. Cechą charakterystyczną zespołu jest wielopokoleniowość, obecny przedział wiekowy "Międzyrzeczan" wynosi od 3 lat do 78 lat. Zespół krzewi tradycje Śląska Cieszyńskiego w tym zachowanie tradycji dawanych obrzędów oraz mowy regionu i stroju. "Międzyrzeczanie" aktywnie biorą udział we wszystkich wydarzeniach sołeckich, gminnych i powiatowych.

Patrycja Styrna - od 10 lat specjalizuje się w tworzeniu wyrobów ceramicznych z gliny. O swoich pracach mówi: "Nie mam prac w galeriach sztuki, ale są w wielu domach, restauracjach, zagrały w filmach, pojawiają się w gazetach, w Polsce i za granicą, są w użyciu, więc... żyją. To jest dla mnie największą radością." Współpracuje z projektantami wnętrz, szefami kuchni, scenografami, fotografami tworząc projekty pod konkretne zamówienia. Jej prace dostępne są w kilku internetowych czołowych galeriach z polskim rękodziełem, Prowadzi własną małą galerię w Szczyrku.

Małgorzata Namysłowska-Antkiewicz - jej ulubioną techniką jest malarstwo witrażowe, wykonuje dekoracje okolicznościowe do kościołów i innych obiektów, maluje freski na ścianach. W Gminnym Ośrodku Kultury w Buczkowicach prowadzi zajęcia ceramiczne i plastyczne oraz zajęcia twórczości plastyczno-ceramicznej dla najmłodszych. Od 2014 roku wraz z mężem prowadzi Centrum Działań Twórczych MAJ-ART. zajmujące się organizacją warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które otrzymało certyfikat Beskidzkiej 5 za wyroby ceramiczne z wykorzystaniem motywów beskidzkich i ludowych.

Sławomir Ślósarczyk - choreograf Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Bestwina", znawca folkloru, pasjonat historii regionu, rekonstruktor stroju laskiego występującego na terenie gminy Bestwina. Współorganizator wielu inicjatyw kulturalnych na terenie gminy Bestwina.

Muzyka:

Jan Paciorek - nestor koziańskich instruktorów nauki muzyki, nauczyciel gry na instrumentach dętych niezliczonej grupy dzieci i młodzieży. Od lat związany z muzyką orkiestr dętych, a od 1992 roku z Młodzieżową Orkiestrą Dęta w Kozach, współautor wielu jej sukcesów. Przez lata prowadził stworzony przez siebie zespół Dechovka. Dziś nadal uczy i przekazuje swoje doświadczenia młodym.

Stanisław Wróbel - instruktor w Domu Kultury w Kozach, nauczyciel gry na instrumentach, jeden z założycieli i dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Kozach, organista w kościele, w Kozach Gajach, opiekun i kierownik grup i zespołów muzycznych. Niezmordowany propagator pasji muzycznej szczególne wśród najmłodszych, niezwykle cierpliwy i wyrozumiały dla uczniów.

Tomasz Zontek - prezes Orkiestry Dętej w Wilamowicach. Dał się poznać jako człowiek do głębi oddany muzyce i orkiestrze. Z jego inicjatywy orkiestra wielokrotnie wyjeżdżała na różnego rodzaju przeglądy oraz koncerty osiągając wiele sukcesów w kraju i za granicą. Dzięki jego staraniom w szeregi orkiestry wstąpiło wielu młodych osób pragnących zgłębić tajniki gry na instrumentach dętych. Współpracuje również z Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wilamowicach.

Poezja:

Gabriela Śliwka - za wieloletnią pracę twórczą oraz za podejmowanie inicjatyw promujących poezję i literaturę wśród mieszkańców powiatu bielskiego.

Teatr i Kino:

Barbara Bielaczyc - od roku 2006 prowadzi założony przez siebie Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento i kształci występującą w nim młodzież. Jej uczniowie obecni są na licznych scenach profesjonalnych oraz nagradzani na wielu konkursach wokalnych w Polsce i Europie. Przygotowuje kilkadziesiąt spektakli i koncertów rocznie, także w ramach czechowickich festiwali takich jak: Alkagran, Karnawałowy Ogródek Teatralny, Amo Cantare, Letni Festiwal Wokalno-Teatralny i in. Angażuje się w promocję Czechowic-Dziedzic jako miasta artystów. W październiku 2016 została wyróżniona Nagrodą Specjalną dla pedagoga na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Prof.. H. Słonickiej w Suwałkach.

Józef Grabowski - kierownik Kina "Świt" w Czechowicach-Dziedzicach. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. nagroda im. prof. Antoniego Bohdziewicza, nagroda ZŁOTY PRÓG dla kina Świt, nagroda Promotio Urbis, nagroda Kiniarz Roku 2015 oraz Tytan Pracy w kategorii Młodego Widza 2013/2014 i 2014/2015 przyznana przez Filmotekę Narodową, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Organizatorów Programu Kino Szkoła; laureat agrody Burmistrza Czechowic-Dziedzic w dziedzinie kultury 2016.

Organizacja wydarzeń kulturalnych:

Małgorzata Goliasz - inicjatorka i współorganizatorka wydarzeń kulturalnych na terenie gminy Porąbka, pełni funkcję sołtysa. Działa w KGW w Bujakowie, angażując się w życie kulturalne sołectwa. Od dwóch lat wspólnie z lokalnymi organizacjami i instytucjami organizuje "Bujakowski Jarmark Bożonarodzeniowy", podczas którego oprócz prezentacji zespołów artystycznych i regionalnych dla mieszkańców, organizowane są działania na rzecz promocji zdrowia. W 2016 r. zrealizowała dwa projekty dla osób emerytowanych m.in. warsztaty rękodzieła artystycznego "Malowane igłą, szydełkiem i nitką".

Ewa Bąk - zajmuje się kameralistyką, zarówno na fortepianie, jak i na organach. Współpracuje z wieloma instrumentalistami i wokalistami, z kraju i zagranicy. Ukończyła wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego w klasie organów. Koncertuje w Polsce i za granicą. Obecnie prowadzi klasę organów w Diecezjalnym Studium Organistowskim przy Kurii w Bielsku-Białej. Od wielu lat jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych "Bystrzańskie Recitale Organowe", które obchodziły w 2016 roku 30-lecie.

Za wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej:, w tym za sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych oraz zaangażowanie w animowanie i rozwój życia kulturalnego mieszkańców miasta Czechowice-Dziedzice i powiatu bielskiego uhonorowano:

Kornelię Szczypkę - od 2012 roku solistkę Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. dyplomantkę klasy wokalnej Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej - Szkoły muzycznej II stopnia w Bielsku Białej. W październiku 2016 zdobyła III Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie arii W. A. Mozarta na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Prof.. H. Słonickiej w Suwałkach, a w styczniu 2017 wyróżniona została w Międzynarodowym Konkursie solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach.

Piotra Brożka - od 2008 roku solistę Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. Rozpoczął współpracę z teatrem w wieku 8 lat. Jest uczniem klasy wokalnej Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej - Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku Białej W październiku 2016 zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Prof.. H. Słonickiej w Suwałkach, a w styczniu 2017 wyróżniony został w Międzynarodowym Konkursie solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA w Katowicach.

Za sukcesy na ogólnopolskich konkursach poetyckich i muzycznych oraz działalność artystyczną promującą muzykę oraz poezję polską wyróżnienia otrzymali:

Paweł Więzik - rodowity szczyrkowianin, otrzymał stypendium artystyczne rektora ATH, muzyk, raper, poeta, założyciel zespołu SCZ Familia, który gra nieprzerwanie od 2004 roku. Przez 12 lat zorganizował kilkadziesiąt bezpłatnych koncertów hiphopowych na terenie powiatu. Wydał 4 płyty własnego autorstwa oraz wystąpił gościnnie w 4 płytach artystów z całej Polski. Półfinalista Ogólnopolskiego Programu typu "talent show" - "Żywy Rap 2" w Warszawie. W dziedzinie poezji zajął: 3 miejsce na VIII Festiwalu "Złoty Środek Poezji" Kutno 2012, wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Pawła Brylińskiego w Sieroszewicach", wydał autorski tomik wierszy "Wyjście Ewakuacyjne".

Mieszkaniec Mesznej Stanisław Kwaśny otrzymał szczególne gratulacje i wyrazy uznania za zdobycie Nagrody Oskara Kolberga w kategorii Rękodzieło Ludowe w roku 2016. Stanisław Kwaśny jest rzeźbiarzem , zajmuje się rzeźbą w drewnie, kamieniu oraz plastyką obrzędową (gwiazdy, maski) związaną z Bożym Narodzeniem. Pan Stanisław chce aby jego rzeźby wyrażały pogodę ducha, były radosne, pełne życia i wyzwalały w odbiorcach czułość, dobro i miłość.. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Prace St. Kwaśnego znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

Podziękowania i gratulacje otrzymali także:

Ewa Troneczek za wieloletnią pracę na stanowisku instruktor metodyk oraz za podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa wśród mieszkańców powiatu bielskiego oraz Ośrodek Promocji Gminy Jaworze za podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju kultury Powiatu Bielskiego oraz wspaniałą współpracę podczas organizacji "Święta Powiatu Bielskiego" w Jaworzu.

Wanda Gryboś-Sznel - dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej "ART." w Czechowicach-Dziedzicach wraz ze swoimi współpracownikami Martą Janik - Kufel i Dominiką Paszek otrzymały podziękowania za organizację wydarzeń kulturalnych i artystycznych w ramach współpracy międzynarodowej z partnerskim powiatem Rhein-Erft.

Natomiast przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku-Białej Jan Borowski na wniosek Starosty Bielskiego został uhonorowany najważniejszym w Polsce odznaczeniem w dziedzinie kultury przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - brązowym medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS". Jan Borowski ukończył Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury prof. Jana Wojtachy oraz Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2014 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej - dyrygentura. Obecnie profesor nadzwyczajny na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Założył i prowadził Chór Szkoły Podstawowej w Rudzicy, Żeński Zespół Wokalny Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy oraz Chór ATH w Bielsku-Białej, który zdobył 62 nagrody, w tym:10-krotnie Grand-Prix , a 7- krotnie Grand Prix w festiwalach o charakterze międzynarodowym. Pan Jan Borowski od 2012 r. jest członkiem komisji artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Chórów, odbywającego się w Hiszpanii, a od 2015 członkiem Akademii Fonograficznej, przyznającej nagrody Fryderyka. Jest zapraszany jako juror polskich i międzynarodowych festiwali chóralnych. Prowadzi warsztaty chóralne dla polskich i polonijnych chórów.

Również na wniosek Starosty Bielskiego Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało Towarzystwa Miłośników Jaworza, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji i kultury regionu, organizacja imprez kulturalnych, integracja środowisk społecznych, ochrona i odnowa zabytków, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży oraz promocja i podniesienie atrakcyjności turystycznej Jaworza i całego regionu.. Towarzystwo w okresie ostatnich 10 lat podejmowało działania w zakresie ochrony zabytków, tj. m.in.: doprowadziło do remontu tzw. kwatery hrabiowskiej na cmentarzu rzymskokatolickim, renowacji zabytkowych nagrobków oraz ogrodzenia na cmentarzu ewangelickim w Jaworzu, nadzorowało powstanie stałej ekspozycji w miejscu dawnej huty szkła.

Podczas noworocznego spotkania dla gości wystąpił zespół "Włóczykije" pod kierownictwem Aleksandry Stępień.

Alina Macher

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.