czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 lipca 2017
  • 24 lipca 2017
  • wyświetleń: 11472

Protesty pod sądami przyniosły efekt. Prezydent zawetuje ustawy!

Niedziela była szóstym dniem protestów przeciwko nowelizacji przepisów związanych z sądownictwem w Polsce. Wieczorem pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej zebrało się około 300 osób.

Protest pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej - 23.07.2017 · fot. .facebook.com/PlatformaObywatelskaPowiatBielskoBiala/


Zebrani demonstrowali przeciwko ustawie przyjętej przez Sejm i Senat RP, nawołując prezydenta Andrzeja Dudę do jej niepodpisywania. Wśród demonstrujących byli politycy PO, Nowoczesnej oraz Grażyna Staniszewska. Byli też przedstawiciele sędziów, którzy dziękowali manifestującym za wsparcie.

Jak widać protesty w całym kraju przyniosły efekty. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w poniedziałek rano, że zawetuje ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Podpisze za to ustawę o ustroju sądów powszechnych.

----

Protest w dniu 21 lipca 2017 r.:W piątek wieczorem zgromadziło się najwięcej do tej pory osób. Na miejscu obecny był m.in. Przewodniczący Rady Miasta - Jarosław Klimaszewski, poseł Nowoczesnej - Mirosław Suchoń oraz przedstawiciele bielskiej PO - wiceszef - Krzysztof Jazowy i skarbnik - Rafał Ryplewicz.

Protest pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej - 21.07.2017 · fot. Jacek Walewski


Protest w dniu 20 lipca 2017 r.:Kilkaset osób ponowne zademonstrowało w czwartkowy wieczór pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej przeciwko zmianom w przepisach dotyczących sądownictwa w Polsce. Podobne akcje odbyły się w wielu miastach naszego województwa oraz kraju.

Loading...


Protest rozpoczął się jak ostatnio od hymnu, następnie odczytano "listę hańby" tj. listę bielskich posłów PiS, którzy zagłosowali za ustawą o SN, znaleźli się na niej m.in. Stanisław Szwed, Grzegorz Puda, Jacek Falfus oraz Stanisław Pięta. Frekwencja była wyższa niż we wtorek wyniosła ok. 400 osób.

Protest pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej - 20.07.2017 · fot. bielsko.info


Wśród uczestników m.in. Grażyna Staniszewska, Przemysław Kamiński wiceprezydent Bielska-Białej, wiceszef bielskiej PO Krzysztof Jazowy, bielscy radni z PO, Jacek Borowiec z KOD.

Protest pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej - 20.07.2017 · fot. Jacek Walewski


Protest w dniu 18 lipca 2017 r.:Kilkaset osób zademonstrowało we wtorkowy wieczór pod Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej przeciwko zmianom w przepisach dotyczących sądownictwa w Polsce. Podobne akcje odbyły się w wielu miastach naszego województwa oraz kraju.

Loading...


18 lipca o 21.00 protestujący utworzyli tzw. łańcuch światła, rozpalając świeczki i znicze. To charakterystyczna forma sprzeciwu wobec działań parlamentarzystów, którzy w tym czasie obradowali nam formą polskiego sądownictwa.

"Łańcuch światła" pod Sądem Okręgowym - 18.07.2017 · fot. Sid


- Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów - informował jeszcze przed wtorkowym protestem na swojej stronie KOD Region Śląski, sygnalizując weto wobec projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także o ustroju sądów powszechnych.

Loading...


- Jesteśmy zdecydowanie przeciwni obecnym działaniom Prawa i Sprawiedliwości, które w ostateczności mogą doprowadzić do zmiany demokracji w demokraturę. Partia rządząca przekracza granice, które wcześniej nie odważył się przekroczyć żaden inny rząd - mówił Jarosław Klimaszewski przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Bielsku-Białej. Podobne protesty odbyły się w Katowicach i innych miastach naszego województwa.

"Łańcuch światła" pod Sądem Okręgowym - 18.07.2017 · fot. nadesłane przez czytelnika


Warto zaznaczyć, że w zgromadzeniu udział wzięły także zwolennicy zmian, którzy skandowali hasła popierające planowaną reformę sądownictwa. Całość przebiegała jednak w pokojowej atmosferze i nie doszło do zamieszek.

Kilka innych osób próbowało zakłócić wtorkowy protest, jednak zostali zneutralizowani przez obecnych na miejscu policjantów.

sid, ups / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.