Wiadomości

  • 23 października 2017
  • 25 października 2017
  • wyświetleń: 10783

[ZDJĘCIA] Jubileusz 25-lecia Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień"

Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Czechowicach-Dziedzicach obchodzi 25-lecie działalności. W piątek 20 października w placówce odbyła się jubileuszowa uroczystość z tej okazji.

Jubileusz 25-lecia Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Czechowicach-Dziedzicach - 20.10.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Obchody ćwierćwiecza działalności czechowickiego Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" - jak na prawdziwy dom przystało - miały bardzo kameralny, wręcz rodzinny charakter. Pensjonariusze, pracownicy oraz wolontariusze wspierający placówkę, przygotowali wspólnie krótki program artystyczny.

Historię czechowickiego Domu Pomocy społecznej, który rozpoczynał swoją działalność w zaadaptowanym na ten cel budynku żłobka, mieszczącym się przy ulicy Hutniczej, przypomniała dyrektor placówki Hanna Żołdak. Wiele wzruszeń dała uczestnikom uroczystości prezentacja filmu opowiadającego 25-letnią historię "Złotej Jesieni" przy pomocy archiwalnych zdjęć oraz krótkich filmów, pokazujących zarówno codzienność, jak i ważne wydarzenia z życia domu i jego mieszkańców.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania, w tym Burmistrz Marian Błachut, Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bergel, mieli okazję posłuchać ciekawego wykładu siostry prof. Czesławy Margarity Sondej na temat rozmaitych aspektów dotyczących "jesieni życia". Nie zabrakło oczywiście podziękowań, dyplomów i prezentów, wręczanych najstarszym pensjonariuszom, pracownikom placówki oraz gościom uroczystości. Na zakończenie na salę wjechał tort urodzinowy, przygotowany specjalnie na 25-lecie czechowickiego DPS. Ciekawe prezentowała się również galeria zdjęć pensjonariuszy, którą można było oglądać przed wejściem do budynku.

Dom Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Czechowicach-Dziedzicach powstał w sierpniu 1992 roku, jako gminna placówka przeznaczona dla osób w wieku podeszłym. Gmina Czechowice-Dziedzice należała wówczas do pionierów jeśli chodzi o prowadzenie tego typy placówek przez samorządy. Tak jest zresztą również i dzisiaj, bo czechowicki DPS "Złota Jesień" jest jednym z zaledwie 9 domów prowadzonych i finansowanych przez samorządy gminne na 92 tego typu placówki działające w na terenie województwa śląskiego. Do grudnia 2010 roku DPS funkcjonował w zaadaptowanym budynku dawnego żłobka miejskiego przy ulicy Hutniczej.

W styczniu 2011 roku placówka przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Zacisze 28, gdzie w komfortowych warunkach, w jedno i dwuosobowych pokojach z łazienkami, może mieszkać 30 pensjonariuszy. Ponadto w domu jest pokój dziennego pobytu, jadalnia, kaplica, balkon wypoczynkowy z widokiem na stawy, kuchnia podręczna, pralnia podręczna, pomieszczenie do terapii zajęciowej i rehabilitacji. W parterowej placówce nie ma barier architektonicznych. Dom spełnia wszelkie wymagania co do standardu wyposażenia i usług. Mieszkańcy korzystają z podstawowej opieki medycznej lekarza rodzinnego. Na terenie DPS prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne o charakterze indywidualnym oraz grupowym, z zastosowaniem sprzętu rehabilitacyjnego stanowiącego wyposażenie DPS oraz stosowane są różnego rodzaju masaże. Ponadto mieszkańcy uczestniczą w terapii zajęciowej. Budynek, jest wyposażony w dwie klimatyzowane sale dla pracowników oraz mieszkańców.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.