Wiadomości

  • 21 listopada 2019
  • 24 listopada 2019
  • wyświetleń: 5928

Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa" zagra dla małego Przemka

Za nami:

Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa" zaprasza na kolejny z cyklu jesiennych koncertów charytatywnych. Tym razem zagra dla małego Przemka - 2-latka zmagającego się z ciężkimi, wrodzonymi schorzeniami i wadami rozwojowymi. Koncert odbędzie się w niedzielę 24 listopada o 15.30 w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, a jego gwiazdami będą Marta Świątek-Stanienda i Aleksandra Nykiel. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację walczącego o zdrowie i życie chłopca.

Nowa Inicjatywa, Przemek
Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa" zagra dla małego Przemka - 2-latka zmagającego się z ciężkimi, wrodzonymi schorzeniami i wadami rozwojowymi. · fot. Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa


Marta Świątek-Stanienda i Aleksandra Nykiel będą gwiazdami kolejnego koncertu charytatywnego organizowanego przez Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa". Na ósmy z cyklu jesiennych koncertów charytatywnych, zapraszamy w niedzielę 24 listopada. Tym razem zagramy dla ciężko chorego, 2-letniego Przemka Glaca, którego rodzice zbierają pieniądze na kontynuację kosztownych zabiegów przeszczepienia komórek macierzystych oraz rehabilitację.

Przypomnijmy, że pierwsza taka impreza odbyła się siedem lat temu. Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, jego przyjaciele z zespołu "Raj" oraz znani artyści, zagrali wówczas charytatywnie dla 25-letniego Krzysztofa Wrony, który stracił nogę w wypadku spowodowanym przez pijanego motocyklistę. W kolejnych koncertach zagraliśmy dla dzieciaków zmagających się z ciężkimi chorobami i związaną z nimi niepełnosprawnością: Dominika Sieklińskiego, Mikołaja Ordzińskiego, Wojtka Kwaśniaka, Patryka Kukli, Alana Szulca i Hani Ufy.

Dzięki otwartym sercom darczyńców, wyniki licytacji oraz zbiórki pieniędzy w czasie poprzednich koncertów przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dlatego pomysłodawca i główny organizator imprezy, Prezes Stowarzyszenia Marian Błachut zaproponował, by Koncerty Charytatywne na stałe wpisały się w kalendarz działań Stowarzyszenia "Nowa Inicjatywa".

W niedzielę 24 listopada zagramy dla małego Przemka. Chłopczyk urodził się w lipcu 2017 roku. Od pierwszych chwil na tym świecie musiał walczyć o swoje życie. Nieustające bezdechy, krwiaki domózgowe, zapalenie opon mózgowych, zespół dziecka wiotkiego, krwiaki w oczach, obniżona odporność, opóźnienie psycho-ruchowe - to wszystko sprawiło, że przez pierwsze dwa miesiące domem małego Przemka była klinika w Zabrzu, a pokojem dziecka najpierw OIOM, a następnie oddział neurologii...

Kolejne badania przyniosły kolejne zdiagnozowane choroby: padaczka lekooporna, refluks przełykowo-żołądkowy, ostre, atopowe zapalenie skóry. Po niespełna pół roku pobytu w szpitalach i ciągłej walce o życie dziecka, rodzice rozpoczęli intensywną rehabilitację dziecka w domu. Niestety, powrotem syna do domu nie cieszyli się zbyt długo. Przez miesiąc trwała walka z ciężką sepsą. Była to walka o życie Przemka. Ostatecznie wygrana, ale okupiona prawdziwym spustoszeniem spowodowanym przez zakażenie w małym ciałku. Po sepsie pozostały: zmiany w mózgu, zanik odruchu połykania, neuropatia zanikowa nerwu wzrokowego, mózgowe porażenie dziecięce, pogorszony stan fizyczny, martwica jelita - zakończona szybką operacją i konieczności wycięcia jego części oraz zapalenie płuc...

Nowa Inicjatywa, Przemek
Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa" zagra dla małego Przemka - 2-latka zmagającego się z ciężkimi, wrodzonymi schorzeniami i wadami rozwojowymi. · fot. Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa


Przemek przeżył, ale przed nim i przed jego rodzicami długa walka o zdrowie maleństwa. Jego rozwój jest mocno opóźniony, a rodzice starają się zrobić wszystko, by Przemuś mógł się rozwijać tak jak inne dzieci. Chłopczyk nie wstaje, nie siedzi, nie trzyma główki, nie interesuje się otoczeniem. Jednak dzięki intensywnej, wielokierunkowej rehabilitacji Przemek uczy się jeść, trenuje oczka i odruchy i nie stał się podłączoną do aparatury "roślinką". Obecnie priorytetem w leczeniu Przemka jest ratowanie jego oczu - by nerwy nie zaniknęły, by chłopczyk mógł widzieć otaczający go świat. Jedynym ratunkiem jest w tym wypadku przeszczep komórek macierzystych, które - przejmując rolę uszkodzonych komórek - pozwalają odzyskać utracone sprawności - widzenie, sprawność fizyczną i manualną.

Przemek jest już po pierwszym zabiegu przeszczepienia 400 mln komórek macierzystych, który trzeba było przeprowadzić aż w Bangkoku. Zabieg kosztował blisko180 tysięcy złotych i pochłonął wszystkie pieniądze, które z wielkim trudem udało im się zgromadzić. Teraz potrzebna jest jednak kosztowna rehabilitacja oraz gromadzenie środków na kolejne zabiegi przeszczepienia komórek macierzystych, które Przemek powinien przejść w przyszłości. Dzięki zabiegowi oraz powiązanej z nim intensywnej rehabilitacji, Przemek ma szanse na lepszy rozwój i - co ważne - nie straci wzroku. Dlatego rodzice chłopca bardzo proszą o pomoc w zbiórce pieniędzy na dalsze leczenie i rehabilitację syna.

By pomóc zebrać pieniądze potrzebne na dalsze leczenie Przemka, Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa" organizuje kolejny koncert charytatywny. Tym razem, obok artystów, którzy koncerty "Nowej Inicjatywy" wspierają od lat, na scenie MDK-u pojawią się: Marta Świątek-Stanienda - wokalistka projektu muzycznego Romuald Lipko Band - pochodząca z Bielska-Białej Marta, jest przede wszystkim wokalistką, poza tym aktorką, gra na kilkunastu instrumentach, pisze teksty piosenek i jest choreografem, a doceniający jej talent Romuald Lipko z Budki Suflera, skomponował jej najnowszą piosenkę, oraz Aleksandra Nykiel - zwyciężczyni tegorocznej edycji "Szansy na sukces" - wznowionego po siedmiu latach przerwy muzycznego show TVP, uczestniczka Koncertu Debiutów podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Niedzielny koncert charytatywny rozpocznie się o 15.30. Koncert będzie jak zawsze bezpłatny, ale wstęp na salę Kina "Świt" będą mieli tylko posiadacze zaproszeń, które tradycyjnie - oczywiście za darmo! - będzie można dostać w kasie Kina oraz w sekretariacie MDK-u.

W trakcie koncertu, tradycyjnie już, przeprowadzona zostanie licytacja cennych przedmiotów, zaś po koncercie zbiórka pieniędzy. Zgromadzone w ten sposób środki w całości przekazane zostaną na potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją małego Przemka. Podobnie jak w latach poprzednich będzie się liczył każdy grosz, każda złożona z potrzeby serca kwota...

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa

aka / czecho.pl

źródło: Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.