Wiadomości

  • 31 grudnia 2020
  • 3 stycznia 2021
  • wyświetleń: 7904

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku w Czechowicach-Dziedzicach

2020 rok, choć zdominowany przez tematykę koronawirusa, obfitował w ważne wydarzenia w Czechowicach-Dziedzicach. Przedstawiamy subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń w naszej gminie.

Nie ma opóźnień przy przebudowie ulicy Prusa - 23.11.2020 · fot. mp / czecho.pl


Kalendarium najważniejszych naszym zdaniem wydarzeń 2020 roku otwiera informacja o przebudowie ulicy Prusa oraz budowie ronda na jednym z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w centrum miasta - Prusa i Barlickiego. Wiadomość potwierdził w styczniu Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. Inwestycja, której koszt wynosi ponad 8 milionów złotych, ruszyła w sierpniu. Jej koniec zaplanowano na maj 2021 roku.

Pod koniec lutego głównymi tematami stały się te związane z koronawirusem, które królują do dziś. To właśnie wtedy w naszym regionie pierwsze osoby zgłaszały się do szpitali z objawami koronawirusa. Warto tutaj wspomnieć o kolejnych wiadomościach związanych z SARS-CoV-2, które pojawiały się na naszym portalu - pierwsze zakażenie koronawirusem w gminie Czechowice-Dziedzice odnotowano 23 kwietnia.

Co ciekawe, w naszym mieście doszło do kilku sytuacji związanych ze stanem epidemii, o których głośno było w całej Polsce. Na początku kwietnia 22-letni czechowiczanin poszedł pod Komisariat Policji przy ulicy Mickiewicza, aby zapalić papierosa - ta przyjemność mogła go kosztować aż 30 tysięcy złotych. Inną z podobnych sytuacji była ta, kiedy policjanci z czechowickiego komisariatu ujawnili czwórkę znajomych, którzy zorganizowali prywatkę. Podczas imprezy zakrapianej alkoholem jeden z jej uczestników wszczął awanturę, zakłócił porządek publiczny, po wyjściu z imprezy, żeby dokuczyć towarzyszom, wezwał policję. Innym razem jeden z mieszkańców naszego miasta nie miał zasłoniętych maseczką ust i nosa mimo tego, że kilka minut wcześniej otrzymał ją od policjantów.

Ruszyła przebudowa stacji za ponad 1,4 miliarda złotych - 03.04.2020 · fot. PKP Polskie Linie Kolejowe


Pod koniec marca rozpoczęła się jedna z największych inwestycji w gminie Czechowice-Dziedzice - przebudowa węzła kolejowego. Inwestycja, warta ponad 1,4 miliarda złotych, polega m.in. na wymianie torowisk czy też budowie nowych wiaduktów kolejowych - wiązało się to między innymi z zamknięciem drogi krajowej nr 1 na wysokości ulicy Zielonej, do którego doszło dwukrotnie. Inwestycja ma wpływ na życie całego Zabrzega - mieszkańcy sołectwa narzekają m.in. na ubłocone drogi czy tez zamknięte wiadukty kolejowe.

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


W kwietniu otrzymywaliśmy wiadomości o coraz gorszej sytuacji PG Silesia, związanej nie tylko z epidemią koronawirusa, ale przede wszystkim z kryzysem na rynku węgla. Pierwsze informacje mówiły o redukcji wydobycia oraz obniżkach wynagrodzeń, jednak z tygodnia na tydzień wiadomomym było, że większościowy udziałowiec, firma EPH, chce sprzedać udziały w czechowickiej kopalni. W sierpniu czeski właściciel zakładu postanowił sprzedać kopalnię, a kilka dni później poinformował również o planie zwolnienia 250 pracowników, z którego później się wycofał. W końcu w grudniu kopalnia Silesia zmieniła właściciela - stał się nim Bumech S.A..

zapałkownia
Zapałkownia w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Pozostańmy w temacie największych zakładów pracy w Czechowicach-Dziedzicach. W listopadzie opinię publiczną obiegła wiadomość, że spółka PCC Consumer Products planuje na początku 2021 roku zamknięcie legendarnej czechowickiej "Zapałkowni" - firmy, która w przyszłym roku miała obchodzić stulecie istnienia.

Lotos, spółka,
Główne wejście do zakładów Lotos w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Perturbacje nie ominęły również zakładów, które znajdują się terenach dawnej Rafinerii Czechowice - Lotos Biopaliwa, Lotos Asfalt czy Lotos Terminale. W połowie lipca PKN Orlen poinformował, że otrzymał zgodę na fuzję z grupą Lotos. Co ważne dla czechowiczan, jednym z warunków transakcji jest sprzedanie pewnych aktywów Lotosu, w tym czechowickich zakładów gdańskiej spółki. Dlaczego? Przez to działanie Komisja Europejska chce uniknąć powstania w Polsce monopolisty na rynku paliw. Kto zostanie nowym właścicielem czechowickich spółek Lotosu? Tego do tej pory nie wiadomo.

Skutki trąby powietrznej nad Kaniowem - 7.06.2020 · fot. gminabestwina.info


Naszego regionu nie ominęły klęski żywiołowe. W czerwcu przez Kaniów przeszła trąba powietrzna, która zniszczyła kilka budynków. Dały znać o sobie również rzeki przepływające przez gminę Czechowice-Dziedzice, które kilka razy przekraczały wartość alarmową. Działo się to wszystko 10 lat po wielkiej powodzi, która nawiedziła naszą gminę.

„Ratownik4” zakończył służbę na lotnisku w Kaniowie - 22.10.2020 · fot. Jawor


2020 rok to również batalia samorządowców o stworzenie na lotnisku w Kaniowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - Kaniów był tymczasową bazą dla LPR od grudnia 2019 roku. Ubiegali o to politycy wszystkich gmin powiatu bielskiego. Na nic zdały się pisma wysyłane między innymi do Ministerstwa Zdrowia - 22 października śmigłowiec "Ratownik4" odleciał do swojej nowej bazy w katowickim Muchowcu.

Centrum Edukacji Ekologicznej
Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Reconmedia


W 2020 roku udostępniony mieszkańcom został teren Centrum Edukacji Ekologicznej, wraz z wieżą widokową oraz parkiem. Niestety, pełne działanie CEE uniemożliwiła epidemia koronawirusa - w budynku przy ulicy Kopernika nie mogły się odbywać m.in. lekcje dla dzieci nt. ekologii.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach - 27.08.2020 · fot. mp / czecho.pl


Inną z ważnych inwestycji zakończonych w 2020 roku była budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pierwotnie nowy gmach MBP miał być otwarty jeszcze przed wakacjami, jednak i tutaj na przeszkodzie stanęła pierwsza fala epidemii koronawirusa. Budynek uroczyście otwarto 28 sierpnia.

Poniedziałkowy Protest Kobiet - 26.10.2020
Poniedziałkowy Protest Kobiet - 26.10.2020 · fot. czecho.pl


Czechowic-Dziedzic nie ominęły również ogólnopolskie wydarzenia. Najważniejszym z nich były wybory prezydenckie, które w skali kraju wygrał Andrzej Duda, jednak w naszej gminie to Rafał Trzaskowski otrzymał najwięcej głosów. W naszym mieście odbyło się również kilka marszów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.