czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 lutego 2021
  • wyświetleń: 2029

[FOTO] Bielski Szpital Wojewódzki zwiększa liczbę operacji zaćmy

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zwiększa liczbę zabiegów usunięcia zaćmy. Wszystkie operacje przeprowadzane są w reżimie sanitarnym. - Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Personel Oddziału Okulistycznego został już zaszczepiony przeciwko SARS -CoV-2 - wyjaśnił dr Maciej Klepacki, kierownik oddziału. Obecnie na zabieg oczekuje się nieco ponad miesiąc.

Reklama

Bielski Szpital Wojewódzki zwiększa liczbę operacji zaćmy - 10.02.2021 · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Maciej Klepacki wyjaśnił, że każdy chory do zabiegu ubierany jest w jednorazowy fartuch, rękawiczki, maseczkę oraz czepek. - Operacje przeprowadzamy w trybie jednodniowym. Kilka godzin po operacji pacjent, z założonym opatrunkiem, opuszcza nasz oddział. Do kilku dni następuje u niego poprawa ostrości wzroku - powiedział dr Klepacki.

Po miesiącu następuje u pacjenta całkowite zagojenie pooperacyjnych ran i powrót do normalnego funkcjonowania. To zasługa wysokiej klasy specjalistów i najwyższej jakości aparatury w Szpitalu Wojewódzkim oraz światowej klasy soczewek, które wszczepiane są osobom cierpiącym na zaćmę. - Stosujemy materiał, który filtruje wysokoenergetyczne światło niebieskie, znacznie zmniejszając ryzyko uszkodzenia siatkówki - dodał dr Klepacki.

Warto wspomnieć, że w niewielkiej dawce światło niebieskie nie jest szkodliwe dla ludzkiego oka. Promieniowanie niebieskie znajduje się w świetle słonecznym i w ilości tam występującej jest stosunkowo niegroźne. Jednak obecnie ze względu na uwarunkowania środowiskowe, jest go więcej. Problemem są wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak monitory LCD, ekrany telefonów komórkowych, żarówki LED, świetlówki itp., które emitują światło niebieskie w dawkach mogących być już szkodliwymi dla wzroku.

Postępująca wraz z wiekiem zmiana zabarwienia soczewki z bezbarwnej na żółtawą, zmniejsza transmisję światła niebieskiego do wnętrza gałki ocznej. Stanowi zatem swego rodzaju kompensacyjny mechanizm ochronny.

Wszczepienie osobom cierpiącym na zaćmę najlepszych, asferycznych soczewek jednoogniskowych z żółtym filtrem, które w sposób niezauważalny dla pacjenta zmniejszają ilość światła niebieskiego docierającego do siatkówki, chroni plamkę żółtą, która w oku odpowiada za wyraźne widzenie.

U pacjentów ze znacznym astygmatyzmem ("cylindry") istnieje w Szpitalu Wojewódzkim możliwość wszczepienia z refundacją soczewki, która koryguje tę wadę.

Po wszczepieniu najwyższej jakości asferycznych soczewek, pacjent ostro widzi nie tylko w dzień, ale również w nocy.

- Apelujemy do pacjentów, aby pamiętali, że zaniechanie leczenia podyktowane strachem przed Covid 19, może mieć dla nich bardzo negatywne skutki - podkreśla bielski Szpital Wojewódzki.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.