czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 lutego 2021
  • wyświetleń: 2353

Powiat udzielił "Pediatrykowi" pożyczki. Jest też odpowiedź MZ

Sytuacja w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej nie zmieniła się - pracownicy nadal nie mają wypłaty za styczeń. W czwartek rano, powiat bielski udzielił szpitalowi pożyczki na ten cel w wysokości 1 mln zł. Dziś Ministerstwo Zdrowia wysłało do mediów odpowiedź w sprawie apelu dotyczącego placówki. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

Reklama

szpital pediatryczny w Bielsku-Białej
Powiat udzielił "Pediatrykowi" pożyczki. Są pieniądze na wypłaty · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


O trudne sytuacji Szpitala Pediatrycznego pisaliśmy tutaj. Jak poinformował starosta bielski Andrzej Płonka, obecnie placówka znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej - według stany na wtorek nie było m.in. pieniędzy na wypłatę styczniowych pensji. A bielska placówka to jedyna tego typu lecznica na południu województwa śląskiego. Obejmuje ona swoim zasięgiem 4 powiaty, a także małych turystów którzy wypoczywają w Beskidach oraz mieszkańców części Małopolski.

Dzisiaj poinformowano nas, że bielski szpital podpisał aneks z NFZ, zgadzając się na nowe warunki finansowania placówki. - Była to jedyna droga, aby starać się o zaliczkę z funduszu i w ten sposób zdobyć środki na wynagrodzenia. Umożliwiła to zmiana w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia, która została wprowadzona w tym tygodniu. Szpital złożył wniosek o zaliczkę, ale operacji nie udało się przeprowadzić w związku z wadliwym systemem NFZ - informuje Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

W tej sytuacji starosta bielski Andrzej Płonka zdecydował o uruchomieniu 1-milionowej pożyczki dla placówki. - Pracownicy Szpitala Pediatrycznego otrzymają wypłaty za styczeń, jednak co z kolejnymi miesiącami? Byt placówki nadal jest zagrożony - podsumowuje przedstawicielka powiatu bielskiego.

Dziś Ministerstwo Zdrowia wysłało do mediów odpowiedź na apel dotyczący Szpitala Pediatrycznego im. Janusza Korczaka. Poniżej jego pełna treść.

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na apel dotyczący Szpitala Pediatrycznego

W odpowiedzi na apel dotyczący Szpitala Pediatrycznego im. Janusza Korczaka w Bielsku-Białej uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia br. wprowadzono zmiany w sposobie finansowania szpitali pediatrycznych. Dotychczas były one finansowane w formie ryczałtu systemu zabezpieczenia (z uwagi na włączenie ich do tzw. sieci szpitali). Jednakże w związku z tym, że weszła w życie ustawa z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz.U. poz. 1875) świadczenia dedykowane dzieciom zostały objęte pozalimitowym finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmiana ta spowodowała umniejszenie środków finansowych przeznaczonych dla szpitali pediatrycznych o kilkanaście procent ich budżetów. Aby szpitale pediatryczne zachowały dotychczasowy poziom środków finansowych otrzymywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia w 2020 r. Minister Zdrowia w dniu 9 lutego br. wydał rozporządzenie na podstawie którego świadczeniodawcy, realizujący umowy z zakresu leczenia szpitalnego dedykowane dzieciom (szpitale pediatryczne) będą mogli się ubiegać o wypłatę zaliczki w wysokości 1/12 kwoty zobowiązania wynikającej z umowy za miesiące styczeń, luty i marzec 2021 r.

Pragnę zapewnić, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, mając na względzie przede wszystkim konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do niezbędnych świadczeń, oraz konieczność zapewnienia stabilności finansowej świadczeniodawców w czasie epidemii koronawirusa, wciąż monitoruje potrzeby jakie niesie za sobą aktualna sytuacja.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że ww. ustawa z dnia 7 października 2020 roku o Funduszu Medycznym pozwala na "bezlimitowe" finansowanie świadczeń dla dzieci (zrealizowane ponad limit - tzw. "nadwykonania"). W przyszłości pozwoli to na finansowanie wszystkich świadczeń dziecięcych według wykonania, bez blokowania ich miesięcznym limitem, co będzie skutkować krótszym okresem oczekiwania na zabiegi planowe.

Z poważaniem
Michał Misiura
Zastępca Dyrektora Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.