Wiadomości

  • 13 września 2021
  • wyświetleń: 6596

Mieszkańcy czekają na odtworzenia dróg. Co dalej z inwestycją?

Do redakcji portalu czecho.pl zgłaszają się mieszkańcy dzielnic i sołectw gminy Czechowice-Dziedzice, którzy zwracają uwagę na brak odtworzeń nawierzchni dróg po budowie kanalizacji sanitarnej. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza, Mariana Błachuta.

Ulica Klonowa po intensywnych opadach deszczu - 31.08.2021
Ulica Klonowa po intensywnych opadach deszczu - 31.08.2021 · fot. Nadesłane przez czytelnika / Dariusz


Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy południowej części Czechowic-Dziedzic, w tym ulicy Klonowej, gdzie od wiosny trwają prace nad wykonaniem kanalizacji oraz nowej nawierzchni. - Od tamtej pory mieszkańcy borykają się z sporymi utrudnieniami. Po częściowym ukończeniu kanalizacji zaczęto przygotowania pod asfalt. Jednak szybko okazało się, że wykonawca ma problem z władzami gminy, co do inwestycji. Mieszkańcy ucierpieli na tym najbardziej, bo nie ma przejazdu dla zwykłych samochodów osobowych, jest nawet problem z wyjazdem z posesji. Prace są zawieszone, nie mamy żadnych informacji co dalej, a obfite opady pogarszają sytuacje - poinformował portal czecho.pl pan Dariusz, jeden z naszych czytelników. Jak zwracacie uwagę w komentarzach, podobna sytuacja ma miejsce m.in. na ulicy Bory w Ligocie.

W rozmowie z portalem czecho.pl Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic wyjaśnił, że największym problemem przy odtwarzaniu nawierzchni dróg po budowie kanalizacji sanitarnej są warunki pogodowe oraz kwestie związane m.in. ze uwarunkowaniami terenowymi, a co za tym idzie - np. koniecznością wymiany podbudowy, której wcześniej nie ujęto w pracach. Taka sytuacja ma miejsce m.in. na ulicy Bory w Ligocie, gdzie ulica została wybudowana na bardzo trudnym, wilgotnym podłożu z zastosowaniem technologii wzmacniającej podłoże. Podczas prac kanalizacyjnych ta podbudowa została tak naruszona, że teraz wymaga wymiany na całym obszarze drogi, a to utrudnia i podraża koszty odtwarzania, co nie zostało wcześniej uwzględnione w kosztorysie, bo ten problem wtedy nie występował. - Stąd między innymi opóźnienia w odtwarzaniu dróg. Nie chcemy przeprowadzać inwestycji nie byle szybko, co porządnie, aby na przykład za dwa lata nie pojawił się kolejny problem z tymi drogami, tym razem związany z ich niszczeniem po niesolidnym odtworzeniu - wyjaśnia burmistrz.

Ponadto, jak wskazał burmistrz, wykonawca odtworzeń nawierzchni dróg po budowie kanalizacji sanitarnej cały czas napotyka na inne problemy, które odkrywane są na bieżąco. Wśród nich są między innymi źle wykonane przed laty przepusty czy studzienki, czy też nie ujawniona wcześniej kanalizacja deszczowa. Warto dodać, że w ostatnim czasie odtworzenia nawierzchni dróg wykonano m.in. w Ligocie, przy ulicach Rakowej i Żabiej.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.