Reklama

Wiadomości

  • 25 marca 2022
  • 27 marca 2022
  • wyświetleń: 2949

[FOTO] Nasza gmina zyska kolejny pomnik przyrody? Jest wniosek

W miniony poniedziałek, 21 marca, który był obchodzony jako Dzień Wierzby, do Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wpłynął wniosek o ustanowienie wierzby znajdującej się na osiedlu Dziedzice pomnikiem przyrody. Wniosek przygotowali członkowie grupy Czechowiczanie dla Przyrody.

Nasza gmina zyska kolejny pomnik przyrody? Jest wniosek · fot. Mikołaj Siemaszko / Czechowiczanie dla Przyrody


- Mało kto wie jak potężne drzewo rośnie w naszej gminie. Wierzba biała (Salix alba) rośnie na działce należącej do gminy Czechowice-Dziedzice, na osiedlu Dziedzice, ok. 30m od linii kolejowej, na skraju łęgu wierzbowo-topolowego (Salici-Populetum), z którego przed kilkoma laty wycięto 50% drzew i krzewów w związku z przebudową linii kolejowej - napisał w mediach społecznościowych Mikołaj Siemaszko z grupy Czechowiczanie dla Przyrody.

- Wierzba z niniejszego wniosku jest ostatnim tak dużym (wysokim) i dobrze zachowanym drzewem w okolicy. Niewielki łęg w którym rośnie przedmiotowa wierzba to pozostałość po niegdysiejszych rozległych bagnach, terenach podmokłych i łęgach, które wraz z pojawianiem się w XVI wieku osadników zostały osuszone, zmeliorowane, a drzewa wykarczowane - dodał miłośnik przyrody z Czechowic-Dziedzic.

Parametry drzewa to:
  • obwód pnia wynosi na wysokości 1,30 m: 555 cm (więcej niż najszerszy pomnik przyrody w naszej gminie dąb "Bartek", który ma 525 cm w obwodzie),
  • wysokość: ok. 25 m,
  • zasięg korony: ok. 20 m,
  • powierzchnia rzutu korony drzewa: ok. 318.50 m2,
  • przypuszczalny wiek: ok 100 lat.


- Wierzba bez wątpienia spełnia kryteria dot. objęcia ochroną pomnikową wymienione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. W Rozporządzeniu min. obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm dla wierzby powinien wynosić 300 cm - podsumował mieszkaniec naszego miasta.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.