Wiadomości

  • 5 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1358

50 tys. zł dla powiatu przemyskiego w związku z kryzysem uchodźczym

50 tys. zł pomocy trafi do powiatu przemyskiego na wschodzie Polski. Taką uchwałę przegłosowała Rada Powiatu w Bielsku-Białej. To dotacja celowa na bieżące wydatki związane z kryzysem uchodźczym, takie jak żywność, czy leki.

Starostwo, powiat bielski, piastowska
50 tys. zł dla powiatu przemyskiego w związku z kryzysem uchodźczym · fot. mp / czecho.pl


Kwestia pomocy samorządom, położonym najbliżej granicy polsko-ukraińskiej pojawiła się jakiś czas temu w Związku Powiatów Polskich. - Przeanalizowaliśmy, które powiaty mają najwięcej problemów w związku z napływem uchodźców z Ukrainy i w związku z tym potrzebują największego wsparcia z zewnątrz - mówi starosta bielski Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich. Uznano, że najprostszą i najszybszą formą pomocy będą pieniądze.

- Jeśli szacujemy, że w powiecie bielskim mamy nawet 5 tysięcy uchodźców wojennych, to w powiecie przemyskim może ich być nawet 40 tysięcy. Problem w tym, że ci ludzie nie chcą jechać dalej, wierząc że będą mogli wkrótce wrócić do domów. Rozmawiałem ze starostą przemyskim. Ukraińcy śpią praktycznie wszędzie: w salach gimnastycznych, strażnicach i salkach katechetycznych - relacjonuje szef ZPP.

Samorządowców ze wschodu zapytano o konkretne potrzeby. Brakuje żywności i leków. - Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet jeśli chory uchodźca ukraiński trafi do lekarza, to dostaje receptę płatną w 100 proc. Póki sprawa PESELI nie zakończy się i lekarstwa nie będą refundowane, ktoś musi im w tym pomóc. Pogoda jest jaka jest, ludzie chorują, a mówimy głównie o kobietach z dziećmi i starszych osobach - mówi starosta Płonka.

Starosta bielski zaapelował o wsparcie finansowe powiatu przemyskiego do wójtów i burmistrzów gmin powiatu bielskiego oraz do starostów powiatów w województwie śląskim.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj