Wiadomości

  • 7 października 2022
  • 9 października 2022
  • wyświetleń: 8976

Jadąc do akcji strażacy utknęli przed przejazdem kolejowym

O problemach kierowców związanych z przejazdem kolejowym przy ul. Waryńskiego w Czechowicach-Dziedzicach pisaliśmy już w artykule "Problemy z rogatkami na ul. Waryńskiego. Kierowcy mają dość". Okazuje się, że kłopoty w tym miejscu mają także służby ratunkowe. W tej sprawie w bielskim starostwie zainterweniowała radna Ewa Kmiecik-Wronowicz.

Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022
Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022 · fot. czecho.pl


Do starosty bielskiego trafiła interpelacja radnej Rady Powiatu Ewy Kmiecik-Wronowicz dotycząca przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Waryńskiego w Czechowicach-Dziedzicach - droga ma status powiatowej.

Radna Ewa Kmiecik-Wronowicz zwróciła się do starosty bielskiego, Andrzeja Płonki, z prośbą o podjęcie rozmów z PKP PLK S.A., dotyczących możliwości skrócenia czasu zamknięcia zapór kolejowych na skrzyżowaniu linii kolejowej Zabrzeg - Katowice z drogą powiatową - ul. Waryńskiego. Apel został skierowany w imieniu służb ratunkowych i użytkowników dróg przebiegających przez gminę Czechowice-Dziedzice.

Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022
Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022 · fot. czecho.pl


- Aktualnie zapory sterowane są automatycznie i czas oczekiwania na przejazd pociągu powoduje poważne utrudnienia w ruchu drogowym. Doszło już wielokrotnie do sytuacji, że pojazdy służb ratunkowych musiały czekać na otwarcie przejazdu nawet 15 minut, stojąc w korku sięgającym DK-1. Taka sytuacja miała miejsce m.in. 7 września z udziałem wozów strażackich, jadących do pożaru w Zabrzegu, a 30 września drużyna OSP Dziedzice w drodze na ćwiczenia utknęła w korku na DK-1 - opisuje radna Kmiecik-Wronowicz.

Jak dodała, opisane wyżej problemy dotyczą także wielu mieszkańców domów prywatnych, lub dojeżdżających do pracy, a zmuszonych do korzystania z opisanego przejazdu kolejowego. - Istnieje konieczność bardzo szybkiego podjęcia działań usprawniających ten system, aby nie doszło w przyszłości do nieszczęścia spowodowanego zbyt późnym dotarciem pomocy - podkreśliła radna Ewa Kmiecik-Wronowicz.

Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022
Przejazd kolejowy przy ul. Waryńskiego - 7.10.2022 · fot. czecho.pl


Do sprawy będziemy wracać, gdy starosta bielski odpowie na interpelację.

Warto dodać, że obecnie na łącznicy kolejowej pomiędzy mostem Wisła a Zabrzegiem panuje duże natężenie ruchu pociągów towarowych i pasażerskich - te drugie nie jadą bezpośrednio na stację Czechowice-Dziedzice, ale muszą dojechać na wysokość ulicy Objazdowej w Zabrzegu, aby tam zmienić kierunek jazdy. Tak robią m.in. pociągi jeżdżące na jednej z najpopularniejszych linii kolejowych w województwie - S5 z Katowic do Żywca lub Zwardonia. Będzie tak aż do zakończenia budowy nowej łącznicy od mostu Wisła do stacji Czechowice-Dziedzice.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "OSP Dziedzice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego

Od 2019 roku trwa przebudowa czechowickiego węzła kolejowego. Dzięki niej przebudowano stacje Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg oraz Goczałkowice-Zdrój. Wymieniono także między innymi tory oraz elementy sieci trakcyjnej. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa czechowickiego węzła kolejowego" podaj