Wiadomości

  • 25 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 2888

Cud narodzin na żywo w internecie! Właśnie wykluwają się małe sikorki

Pamiętacie czechowickie sikorki, o których pisaliśmy pod koniec marca? Przypomnijmy, jeden z mieszkańców Czechowic-Dziedzic zamontował w budce lęgowej kamerę. Do transmisji warto było zajrzeć we wtorek, 25 kwietnia - właśnie wtedy wykluwały się małe sikorki!

Cud narodzin na żywo w internecie! Właśnie wykluwają się małe sikorki
Cud narodzin na żywo w internecie! Właśnie wykluwają się małe sikorki · fot. www.sikorki.bartess.top


W sumie sikorka w budce lęgowej zbudowanej przez czechowiczanina zniosła 8 jaj - pierwsze z nich 5 kwietnia, a ostatnie - 4 dni później. Ptak zaczął je wysiadywać 13 kwietnia. W momencie pisania tego artykułu na świecie nie pojawiły się jeszcze wszystkie pisklęta. Transmisję wideo na żywo z budki lęgowej można znaleźć tutaj.

Cud narodzin na żywo! Właśnie wykluwają się małe sikorki
Cud narodzin na żywo w internecie! Właśnie wykluwają się małe sikorki- 25.04.2023 · fot. https://sikorki.bartess.top


Jak wspominaliśmy pod koniec kwietnia, zamontowanie kamery w budce lęgowej to ciekawa inicjatywa, którą wykazał się jeden z mieszkańców północnej części Czechowic-Dziedzic- Budka jest ustawiona na drzewie znajdującym się za blokiem, w którym mieszkam. Z mojego balkonu do drzewa przeciągnięty jest kabel UTP. Wykorzystałem kamerę do monitoringu 1,3 MPx, którą zamontowałem wewnątrz budki lęgowej. Dlatego budka jest wyższa o około 15 cm, by się zmieściła - opowiada Bartess, który podzielił się z portalem czecho.pl zdjęciami z montażu monitoringu.

Budka lęgowa oraz jej montaż · fot. Nadesłane przez czytelnika / Bartłomiej


Jak wyjaśniał, by nie stosować sztucznego oświetlenia w bocznych ściankach zamontowane są "okienka" z matowej plexi. Przepuszczają wystarczająco dużo światła dla kamery. Czy mieszkanie spodobało się sikorkom? Okazuje się, że tak. Od wtorku, 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny, ptaki rozpoczęły budowę gniazda - rozpoczeły znoszenie mchu.

Budka lęgowa widziana od zewnątrz
Budka lęgowa widziana od zewnątrz · fot. worldcam.com


Skąd w ogóle pomysł na zamontowanie kamery w budce dla sikorek? - Przez przypadek trafiłem na filmik, który prezentował około 2 miesiące z życia takiej budki lęgowej - od rozpoczęcia budowy gniazda w środku, poprzez zniesienie jajek, wylęg, wzrost piskląt aż do opuszczenia budki przez rodziców i potomstwo. Uznałem, że dam radę zrobić to stosunkowo niewielkim kosztem no i... jest - wyjaśniał czechowiczanin.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.