Wiadomości

  • 21 maja 2023
  • 23 maja 2023
  • wyświetleń: 6993

[FOTO] Powódź w 2010 okiem mieszkańca. Wspomnienia

Mija 13 lat od tragicznej powodzi, która nawiedziła Europę Środkowo-Wschodnią. Przypomnijmy, jedną z najbardziej dotkniętych nią gmin była gmina Czechowice-Dziedzice. Autor profilu Czecho Meteo Pogoda na Facebooku podzielił się z internautami ciekawymi wspomnieniami na temat żywiołu, który w 2010 roku nawiedził nasz region.

Powódź w 2010 okiem mieszkańca. Wspomnienia · fot. Facebook / Czecho Meteo Pogoda


- Wiecie, dlaczego co jakiś czas piszę na temat odwlekającego się groźniejszego incydentu z obfitymi opadami oraz zagrożenia powodziowego w naszym regionie? W Polsce przynajmniej taki okres trwa około 10 lat. Obecnie dały nam się we znaki obfitsze opady, jednak nie lało kilka dni z rzędu... Ale to się odwleka tylko w czasie... - zaczyna swoją opowieść autor profilu Czecho Meteo Pogoda na Facebooku.

Powódź w 2010 okiem mieszkańca. Wspomnienia
Powódź w 2010 okiem mieszkańca. Wspomnienia · fot. Facebook / Czecho Meteo Pogoda


Jak podkreśla czechowiczanin, sytuacja w naszej gminie w 2010 roku wyglądała gorzej, niż w 1997 roku.

- Worki z piaskiem pod sklepami i ryzyko wysadzenia śluz na zaporze goczałkowickiej... Mija właśnie 13 lat od tego wydarzenia. Wiele sytuacji wtedy nie doprowadziło do naprawdę dużej tragedii. Gdyby te śluzy wysadzili, to w obszarze, w którym mieszkam, woda sięgałaby 1. piętra. A i tak znajdujemy się wyżej. Jeżeli się nie mylę, to sytuację uratowała kopalnia Silesia. Gdyby spuścili taką ilość wody, to wszystko by zalali i ten zakład przestałby istnieć. Ja to tak pamiętam. Nie wiem, jak Wy. A było nerwowo. Może się mylę... Jak ktoś pamięta, niech się wypowie - opowiada mieszkaniec Czechowic-Dziedzic.

Powódź w 2010 okiem mieszkańca. Wspomnienia
Powódź w 2010 okiem mieszkańca. Wspomnienia · fot. Facebook / Czecho Meteo Pogoda


Do swojego wpisu na Facebooku czechowiczanin dodał archiwalne zdjęcia. Fotografie przedstawiaj samochody zaparkowane na wzniesieniu kościoła pod wezwaniem świętej Barbary, rzekę Wapienica, którą wystąpiła z brzegów, a także przepełnione jezioro Goczałkowickie i wezbraną rzekę Wisłę.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj