Wiadomości

  • 7 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 1149

Ważna inicjatywa ośrodka z Bielska-Białej. Cykl spotkań dla dzieci, młodzieży i rodziców

Cykl spotkań dla dzieci, młodzieży i rodziców - to nowe propozycje Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. Jest to pokłosie wielu interwencji pracowników placówki dotyczących pomocy właśnie dzieciom i młodzieży. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne, mogą wziąć w nich udział mieszkańcy powiatu bielskiego i Bielska-Białej.

poik, podbeskidzki ośrodek interwencji kryzysowej
Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej · fot. Powiat bielski


- Jesteśmy małą instytucją i możemy sobie pozwolić na zajęcie się problemem, który jest akurat najbardziej aktualny - tłumaczy dyrektor POIK Małgorzata Malinowska. - Teraz to są dzieci, młodzież i ich rodzice - dlatego postanowiliśmy zorganizować szereg różnych działań w kierunku poprawy relacji między dziećmi i młodzieżą, w kierunku ich wzmocnienia psychologicznego, ale też wsparcia rodziców. Mamy w planie tworzenie grup, do których zapraszamy dzieci i rodziców - wyjaśniła.

Telefon dla rodzicówPierwsze działanie to uruchomienie telefonu dla rodziców, którzy mają problemy wychowawcze z dziećmi, a nie chcą przychodzić do ośrodka. W każdą sobotę od godziny 20.00 do 22.00 pod numerami telefonów 33/814 62 21 lub 33/19288 dyżuruje pracownik POIK i odpowiada na pytania rodziców.

- To taki pierwszy krok - rodzice i opiekunowie nie muszą przychodzić. Wystarczy zadzwonić, zapytać i porozmawiać z fachowcem - mówi M. Malinowska.

Szkoła dla rodzicówKolejny krok to organizacja cyklu spotkań edukacyjnych. Na przykład Szkoły dla rodziców. Jest to inicjatywa przeznaczona, jak sama nazwa wskazuje, tylko dla rodziców. W praktyce będzie to dziesięć spotkań mających na celu poprawienie kompetencji wychowawczych dorosłych i poznanie tajników skutecznej komunikacji z dziećmi. Warsztaty "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" to nie tylko okazja do zgłębienia nowych umiejętności, ale również do budowania silniejszych więzi rodzinnych opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Rodzice wezmą udział w praktycznych ćwiczeniach i otrzymają wskazówki znacznie ułatwiające komunikację z dziećmi.

Spotkania Szkoły dla rodziców będą się odbywały się w piątki od 16.00 do 17.30, będzie ich dziesięć.

Obecnie POIK przyjmuje zapisy na kwiecień - czerwiec. Szczegóły spotkań i możliwość zapisania się u prowadzących warsztaty - Beaty Chrobak lub Patryka Czubińskiego pod numerem telefonu 33 814 62 21.

Rozwijaj swoje umiejętności społeczneTo warsztaty przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat. Aby wziąć w nich udział, młodzi ludzie muszą mieć zgodę rodziców albo opiekunów prawnych. Jak zaznacza M. Malinowska, pracownicy ośrodka przed rozpoczęciem cyklu na pewno spotkają się z rodzicami, aby wyjaśnić im, na czym będą polegać zajęcia i jakie korzyści mogą przynieść ich dzieciom.

Podczas warsztatów uczestnicy będą się uczyć wzajemnych relacji, pokonywania trudności dnia codziennego, radzenia sobie ze złością, z sytuacjami trudnymi - np. jak reagować na przemoc rówieśniczą. Będą też uczyć się empatii, wzajemnego zrozumienia, czujności i nawiązywania relacji.

- Młodzi są zagubieni, a my chcemy pokazać, jak można sobie pomagać na płaszczyźnie młodzież - młodzież. To nie będą warsztaty dla konkretnej grupy osób, podczas zajęć można nabyć umiejętności ogólnych, a jeśli ktoś je już ma, to je po prostu poszerzy - tłumaczy M. Malinowska.

Zajęcia Rozwijaj swoje umiejętności społeczne będą odbywały się w środy od 16.00 do 17.30. Osoby zainteresowane POIK prosi o kontakt telefoniczny z pracownikami Aleksandrą Fołtą lub Sylwią Kubok pod numerem 33 814 62 21.

Przypominamy, że aby wziąć w udział w zajęciach, młodzi ludzie muszą mieć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

(Po)ważne rozmowyTo z jednej strony spotkania dla młodzieży dotyczące tego, jak odróżnić smutek od depresji, kiedy i gdzie szukać pomocy czy jak zrozumieć tożsamość płciową - o wątpliwościach i wyzwaniach; z drugiej strony - są adresowane także do dorosłych, bo w ramach (Po)ważnych rozmów POIK zaprasza rodziców, opiekunów i nauczycieli. Poruszane z nimi tematy będą dotyczyć tego, jak reagować na myśli samobójcze u nastolatków czy jak pomóc dziecku przetrwać rozwód rodziców.

Spotkania odbędą się w najbliższych miesiącach. Dokładne terminy zostaną ustalone po zebraniu grup. Osoby zainteresowane udziałem POIK prosi o kontakt telefoniczny z pracownikami ośrodka: Justyną Dybał lub Aleksandrą Stawowczyk pod numerami telefonów 33 814 62 21 lub 33 19 288.

POIK pomaga także rozwiązywać problemy wychowawcze rodzicom i dzieciom pochodzenia ukraińskiego, zarówno na terenie placówki jak i w miejscach zbiorowego pobytu. Wszelkie potrzeby w tym zakresie można zgłaszać pod numerami telefonu placówki 33 814 62 21 lub 33 19 288.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.