czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 lutego 2021
  • wyświetleń: 7746

Bumech przejął też dług PG Silesia wobec EPH opiewający na 1 mld zł

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

W piątek, 29 stycznia informowaliśmy Was, że firma Bumech sfinalizowała transakcję przejęcia PG Silesia od czeskiego koncernu EPH. Według relacji giełdowych katowickiej spółki, przejęła ona również dług czechowickiej kopalni wobec firmy Daniela Kretinskiego, który wynosi ponad 1 miliard złotych. Po cesji pożyczek kopalnia Silesia musi spłacić dług Bumechowi.

Reklama

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Bumech informował, że wstępna cena za PG Silesia to 9,86 mln zł. Z kolei Minning S&E; wyceniono na 9,17 mln zł. Jak podano w komunikacie, ostateczne ceny zapłaty miały być skorygowane w oparciu o wartości aktywów i wyniki finansowe zakupionych spółek, według stanu na koniec 2020 roku. Rozliczenie transakcji ma nastąpić w ratach do 30 września 2022 roku. Dodatkowo Bumech zobowiązał się wypłacać podmiotom zbywającym (EPH oraz BDL) w okresie od października 2022 roku do września 2024 roku, udział w przyszłych zyskach PG Silesia w wysokości 20 procent miesięcznego EBIT, lecz nie więcej niż 1,5 mln zł miesięcznie.

W kolejnym komunikacie giełdowym katowicka spółka poinformowała o umowie cesji wierzytelności, wynikających z dwóch pożyczek, udzielonych na rzecz PG Silesia przez EPH i BDL, tj. dotychczasowych udziałowców czechowickiego zakładu. Chodzi o pożyczki z 27 grudnia 2017 roku, która została udzielona na rzecz PGS przez BDL, w kwocie 48.210.822,39 euro oraz z 27 października 2010 roku, która została udzielona na rzecz PGS przez EPH, w kwocie 593.637.702,64 złotych i 16.548.041,49 euro.

- Wierzytelności na łączną kwotę 1.056.383.681,94 PLN (kurs średni NBP z dnia 2021-01-29) zostały nabyte za łączną cenę 2,00 PLN w ramach pożyczek 1 i 2. Na podstawie Umowy BDL i EPH scedowały i przeniosły na Bumech wszelkie prawa, korzyści oraz obowiązki wynikające z umów pożyczek. W wyniku zawarcia umowy, Bumech i PGS staną się jedynymi stronami i będą związane warunkami umów pożyczek, a rozliczenia z nich wynikające będą wewnętrznymi rozliczeniami w ramach Grupy Kapitałowej Bumech S.A - czytamy w komunikacie opublikowanym przez katowicką spółkę, notowanej na GPW.

Zawarcie Umowy związane jest z nabyciem przez Bumech 99,975% udziałów w PGS - o czym emitent informował w raporcie bieżącym 28 stycznia - i jest elementem kształtowania struktury rozliczeń Grupy Kapitałowej Bumech S.A.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.