czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 31 lipca 2021
  • 2 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2830

Strażacy upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę, 1 sierpnia o godzinie 17.00 został przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Było to równocześnie upamiętnienie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd poległym oddali m.in. strażacy z Czechowic-Dziedzic.

Reklama

Punktualnie o godzinie 17.00 został uruchomiony sygnał alarmowy - dźwięk ciągły trwający trzy minuty. W tym czasie, aby oddać hołd poległym, pod strażnicami w Czechowicach-Dziedzicach zebrali się druhowie oraz młodzieżowe drużyny pożarnicze. Tak było m.in. pod remizami OSP Lipowiec, OSP Czechowice oraz OSP Dziedzice.

Loading...
Loading...


"Godzina W" to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji "Burza" - Powstania Warszawskiego - które wybuchło we wtorek, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Powstanie trwało 63 dni. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych oraz 15 tysięcy wziętych do niewoli. Szacuje się, że w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło nawet 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.