Wiadomości

  • 30 grudnia 2023
  • wyświetleń: 2358

Seniorzy aktywni w społeczności. Powstał projekt "Podbeskidzka Mapa Potrzeb Seniorów"

W dobie starzejącego się społeczeństwa, znaczenie partycypacji społecznej seniorów staje się coraz bardziej istotne. W czasach, gdy młodsze pokolenia zdają się dominować w życiu zawodowym i społecznym, konieczne jest docenienie i aktywizacja starszych członków naszych społeczności.

Seniorzy aktywni w społeczności
Seniorzy aktywni w społeczności. Powstał projekt "Podbeskidzka Mapa Potrzeb Seniorów"


Aktywność seniorów w życiu społecznym wykracza daleko poza działalność charytatywną. Obejmuje ona szeroki zakres działań - od zaangażowania w życie polityczne, poprzez udział w kulturze i edukacji, aż po pracę w grupach wsparcia i organizacjach społecznych. Takie działania nie tylko przyczyniają się do poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego osób starszych, ale również mają pozytywny wpływ na rozwój społeczeństwa jako całości, podnosząc jakość życia seniorów.

"Podbeskidzka Mapa Potrzeb Seniorów", realizowana przez Spółdzielnię Socjalną Zielona Stacja, jest odpowiedzią na te potrzeby. W działania zaangażowane zostało pięć grup senioralnych z województwa śląskiego, w tym Dzienny Dom Pomocy w Czechowicach-Dziedzicach. Głównym działaniem była współpraca z seniorami w celu określenia ich potrzeb i oczekiwań wobec lokalnego środowiska.

W ramach inicjatywy zorganizowaliśmy cykl warsztatów dotyczących partycypacji społecznej. Uczestnicy aktywnie dyskutowali na temat aktywizacji seniorów w życie lokalnej społeczności. Dodatkowo, podczas spaceru badawczego, seniorzy wskazywali miejsca wymagające dostosowania do ich potrzeb. Efektem tych działań było stworzenie mapy oraz petycji, na które naniesiono obszary wymagające interwencji.

Projekt zakończył się przekazaniem przygotowanych materiałów władzą miasta. Inicjatywa ta pokazuje, jak ważna jest aktywna rola seniorów w społeczności i jak wielki wpływ mogą mieć ich działania na poprawę jakości życia w lokalnych społecznościach.

Projekt "Podbeskidzka Mapa Potrzeb Seniorów" dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021-2025.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.