czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2012
  • 7 sierpnia 2012
  • wyświetleń: 12748

Multicentrum: nowe wizualizacje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Stara Kablownia" podaj

Na terenach byłej fabryki kabli powstanie "Multicentrum Stara Kablownia", kompleks rozrywkowo-handlowo-usługowy. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi prawie 90 milionów złotych (w tym aż 60 milionów pochodzi ze środków Inicjatywy Jessica i kredytu uzupełniającego BOŚ Banku).

Stara Kablownia
Tak będzie wyglądała z zewnątrz Stara Kablownia · fot. materiały inwestora


Inwestycja zakłada przeprowadzenie rewitalizacji terenu poprzemysłowego zlokalizowanego w centrum miasta, na którym znajdują się obiekty Śląskiej Fabryki Kabli. Zaplanowane prace polegać będą m.in. na wyburzeniu istniejących obiektów, uporządkowaniu całego terenu oraz na budowie centrum handlowego o nazwie "Stara Kablownia".

Obiekt podzielony będzie na dwie strefy. Centrum rozrywki, kultury i rekreacji obejmować będzie m.in. kino, kręgielnię, "figlopark", mini galerie, sale koncertowo-teatralna czy centrum szkoleniowo-konferencyjne. W strefie handlowo-usługowej znajdzie się z kolei supermarket, pomieszczenia handlowe oraz punkty usługowe.

Stara Kablownia - wizualizacje 2012 · fot. materiały inwestora


Istota projektu będzie nadanie obiektowi nowych celów gospodarczych, społecznych i kulturalnych, co pozwoli na stworzenie nowoczesnego obszaru dla rozwoju przedsiębiorczości, poprawi jakość życia społeczności lokalnej oraz przyczyni się do promocji miasta i regionu poprzez organizacje wydarzeń artystycznych.

- Ta inwestycja z cała pewnością ożywi miasto, tworząc jednocześnie swoiste centrum, w którym skupione będzie szeroko rozumiane życie społeczno-kulturalne - mówi Marian Błachut,
Burmistrz Czechowic-Dziedzic. - Rewitalizacja obiektów po Śląskiej Fabryce Kabli stanowi impuls rozwojowy do ożywienia gospodarczego regionu. W aspekcie zagospodarowania przestrzennego projekt ma stanowić kolejny krok w rozpoczętym procesie rewitalizacyjnym w mieście - dodaje.

Projekt "Starej Kablowni" ujęty został w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Czechowice Dziedzice na lata 2007-2013. Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 90 mln zł, z czego 30,7 mln zł to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy Jessica. Resztę kwoty stanowi finansowanie uzupełniające z Banku Ochrony Środowiska (29,5 mln zł) i środki własne Inwestora.

- Inicjatywa JESSICA jest wyjątkowym instrumentem finansowym umożliwiającym realizacje celów komercyjnych z uwzględnieniem aspektów społecznych. Nie ulega wątpliwości, że multicentrum Stara Kablownia" spełnia oba te kryteria - mówi Krzysztof Telega, Wiceprezes Zarządu BOS S.A. - Architektura postindustrialna jest
charakterystycznym elementem krajobrazu województwa śląskiego, a to oznacza, e jest wiele miejsc na realizowanie podobnych inwestycji. Ponadto pula środków przeznaczona na finansowanie projektów miejskich na Śląsku to wciąż ponad 215 mln zł - dodaje.

Multicentrum "Stara Kablownia" powstanie w budynku o łącznej powierzchni ponad 11,5 tys. m kw. W proponowanym projekcie, oprócz stworzenia nowych funkcji, przewiduje się całkowite zrewitalizowanie elewacji obiektu poprzez rozbudowę w postaci nowej dwukondygnacyjnej kubatury w formie szklanej bryły. Powierzchnia terenów zrewitalizowanych wynosić będzie 2,96 ha. Inwestor przygotuje również parking wraz z systemem monitoringu na ponad 350 miejsc parkingowych.

adv / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Stara Kablownia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Stara Kablownia" podaj